Ana SayfaYaşamOnlar da "Anne"

Onlar da “Anne”

-

Doğadaki annelerin şefkati Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü kameralarına yansıdı. Anneler günü nedeniyle yayınlanan fotoğraflarda doğadaki annelerin, annelik içgüdüsüyle başka bir hayvanın yavrusuna sahip çıktığı anlar yer alıyor.

Doğal alanlarda yürütülen yaban hayatı izleme çalışmaları ülkemizin sahip olduğu yaban hayvanı çeşitliliği düşünüldüğünde, bu çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından da büyük önem taşıyor. Kimi zamansa yaban hayatı izleme çalışmaları sırasında belgeselleri aratmayan görüntüler kaydediliyor.

Anneler gününü kutladığımız bugün Gümüşhane’de kameralara yansıyan anne ayının yavrularını emzirme anı izleyenlere duygu dolu anlar yaşatıyor. Doğal ortamında ve yağış altında bir yandan yavrularını besleyen ve bir yandan da etrafı gözetleyen anne ayı, anneler günün kutlandığı bugün, anneliğin doğada da ne denli özverili ve kutsal bir rol olduğunu hatırlatıyor bizlere.

Anne köpeğin şefkati minik çakala hayat verdi

Diğer yandan ise bir anne köpek kendi yavrusu olmamasına rağmen 6 öksüz çakal yavrusunu emzirerek onlara annelik yapıyor. Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde bir ihbar üzerine Kuzey Ormanları’nda 2, Çatalca mevkiinde ise 4 olmak üzere  annesiz kalmış toplam 6 çakal yavrusuna ulaştı.

Karınları çok aç ve üşümüş olan minik yavrular yapılan ilk müdahalenin ardından “Yaban Hayvanlarının Kurtarılması, Bakımı ve Rehabilitasyonu” konusunda DKMP İstanbul Bölge Müdürlüğü ile arasında protokol bulunan bir hayvanat bahçesine götürüldü. 

Yaban hayvanlarına uzanan şefkat eli bu kadarla da sınırlı kalmadı. Önce bir ceylan tarafından emzirilerek beslenen minik yavrular daha sonra hayvanat bahçesinde bulunan ve yeni doğum yapmış olan bir köpek tarafından emzirilmeye başlandı.

Bu süreçte sağlıklarının iyi olduğu gözlemlenen minik çakalların kendilerini besleyebilecek kadar büyüdüklerinde doğal hayata bırakılmaları planlanıyor.

​