Ana SayfaPsikolojiÇocuk PsikolojisiOkul seçimi nasıl yapılmalı?

Okul seçimi nasıl yapılmalı?

-

Okul seçimi, özellikle ilkokula başlayacak çocuğu olan ailelerin üzerine çok düşündükleri bir konudur. İlköğretime yeni başlayacak bir çocuk için en önemli şey ise öğretmendir. Okul yaşına kadar, anne ve babasına özenen, onları özdeşim modeli alan çocuğun, okula başladığında artık yeni bir kahramanı vardır: “ÖĞRETMEN”. Onun gibi olmak, onun söylediklerini yapmak, onun gibi davranmak önemlidir. Bu nedenle de aslında seçilmesi gereken okul değil, öğretmendir. İyi öğretmen neredeyse, en iyi okul da oradadır. Okul seçimi yaparken bu konu göz önünde bulundurulmalıdır.

İyi öğretmen nasıl seçilir?

Çocuk, öğretmene hem sınıf içi düzeni bozmayacak ve anlatılanları dinleyecek kadar saygı duymalı, hem de bir sıkıntısı olduğunda yanına gidecek kadar sevgi beslemelidir.

Öğretmen, ilkokula başlayan çocuk için , anne-babasının yerini alır. Artık çocuğun özdeşim modeli odur. Bu nedenle, o dönem çocuklarının büyük kısmı öğretmen olmak ister. Öğretmenin söyledikleri doğrudur ve uyulması gerekir. Bu nedenle öğretmenin kişiliği çok önemlidir. Öğretmenin kararlı, tutarlı ve güvenilir olması gerekir. Çocuklar onun tereddüt ettiğini, aralarında ayrım yaptığını, dinlemeden karar verdiğini gördüklerinde bocalar. Unutulmaması gereken; öğretmenin sadece öğretimden değil, eğitimden de sorumlu olduğudur. Bu nedenle öğretmen, her öğrencisini yakından tanımalıdır.

Özelliklerini, becerilerini, zayıflıklarını, ailesel özelliklerini, sorunlarını bilmelidir. Öğrenim güçlüğü olan çocuğu anlayabilmesi, ona nasıl yaklaşacağını bilmesi, onu sistemin dışına bırakmak yerine, içinde tutmayı başarabilmesi önemlidir. Ayrıca sınıf düzenini koruması ve bunu yaparken öfke, bağırma ve fiziksel ceza gibi uygun olmayan yöntemleri kullanmaya gerek duymaması önemlidir. Okula korkuyla, sevgisiz ve isteksiz giden çocuğun başarılı olması beklenemez. Bu koşulları sağlayan öğretmenin olduğu okulun değerlendirilmesinde diğer ölçütler, eğitim sistemi, idare şekli ve rehberlik hizmetlerine tanınan haklar olmalıdır.

Okul seçimi yaparken aileler dikkatli olmalı!

Ailelerin, çocukları için en doğrusunu istediklerini biliyorum. Bu istekleri kendi sosyal, ekonomik durumlarına, beklentilerine ve dünya görüşlerine göre belirlenmektedir. Ama bu durum, çocuklarının geleceği için istediklerinin tam aksi bir yön çizebilir. Ekonomik gücünüz yetiyor ve sosyal çevreniz uyum sağlıyor düşüncesi ile seçtiğiniz okulda, çocuğunuz marka düşkünü, yaşı ile uyumsuz istekleri olan ve sizin beklentilerinizi umursamayan bir çocuk haline gelebilir. Ya da benzer bir seçim sonrasında, siz kurallarınızı doğru koyduğunuz için “ezik” diye tanımlanan, diğer çocuklar tarafından dışlanan ve bu nedenle sorunlar yaşayan bir çocuk hâline de gelebilir.

Bazılarınız ise sizin dünya görüşünüzü, benimsediğiniz inançları öğrettiğini düşündüğünüz, hatta çocuğunuzu sık sık duyduğunuz kötü alışkanlıklardan koruyacağına inandığınız okulları “iyi” olarak seçeceksiniz. Bu seçim ufku açık, bilinçli, kendine sahip çocuklara sahip olmak yerine, tüm iradelerini başka birilerinin arzularına bağlamış, onların isteklerini yerine getiren, gerekirse sizi bile yok sayan, hatta başkalarının yönlendirmeleri ile sizi yok etmeyi düşünebilen, yani artık sizin olmayan çocuk haline gelmesine neden olabilir. Sizi yok ederek, yerinize geçecek bu iradenin adı siyaset, tarikat, cemaat, abi, abla olabilir. Ama sonuçta, gözünüzden sakındığınız çocuğunuzun artık sizin olmayacağı kesindir. Ya da bu süreci tamamlayamadan, eğitim adına yapılan baskıdan, toplumsal soyutlamadan, korkulardan birçok ruhsal sorun gösteren bir çocuk da olabilir. Okullar sadece eğitim değil, öğretim de verir.

Çocuğum için iyi okul hangisi?

Çocuklar için doğru eğitim onların anlayacağı şekilde verilen, onları geleceğe hazırlayan, araştırmayı, tartışmayı öğreten, meslek sahibi ve başarılı olmalarını sağlayan bir eğitim olmalıdır. Öğretim ise onların bağımsız düşünebilen, hür iradelerini kullanabilen, kendi doğrularını bulup savunabilen insanlar olmalarını sağlamalıdır. İşte bunları sağlayabilen, çocuğunuza aklını, bilgisini ve emeğini doğru kullanmayı öğretecek, aklının, bilgisinin ve emeğinin sahip olduğu en önemli değerler olduğunu anlatacak öğretmenlere sahip olan okul, çocuğunuz için doğru yerdir.