Ana SayfaPsikolojiÇocuk PsikolojisiÖğrenme bebekle annenin beyin aktivitesi aynıyken gerçekleşiyor

Öğrenme bebekle annenin beyin aktivitesi aynıyken gerçekleşiyor

-

Bebek ve çocuklara bir şeyler öğretmek istiyorsanız bunun en iyi yolu onunla aynı beyin aktivitesinde olmanız. Peki bu ne demek? Bu bebeğinizle doğru iletişim kurmanız anlamına geldiği gibi aynı zamanda bebeğiniz ile etkileşim halindeyken onun sizin davranışlarınızdan etkilediğini de gösteriyor. Bebekleriyle yakından ilgili anneler, beyin dalgalarının bile bebekleri ile eşitlendiğini görebilirler. Anne ve çocuk arasındaki etkileşim, çocuğun sosyal çevresi hakkında bilgi edinmesine yol açan beyin dalgalarının aynı düzeyi izlemesine neden oluyor.

Bilişsel Sinirbilim Derneği’nin (CNS) yıllık toplantısında açıklanan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre bebeklerin sinirsel faaliyetleri annelerininki ile ne kadar iyi eşleşirse öğrenme o kadar iyi oluyor.

Aktif oyun sırasında kablosuz EEG kulaklık takılan anne ve bebeklerin beyin aktivitesini izleyen araştırmacılar hem bebeklerin hem de annelerinin beyin aktivitesini gözlemledi. Sonuç olarak bu eşleşmenin öğrenme üzerinde etkili olduğunu gören bilim insanları ebeveynlerin göz teması gülümseme gibi hareketlerle oluşan bu sinirsel ahengi destekleyebileceklerini söylüyor.

Bu yıllardan beri bilinen ve uzmanların sık sık dile getirdiği çocuğunuzla konuşurken göz teması kurun, iyi bir dinleyici olun ve mimikleriniz ile geri bildirimde bulunun sözlerini de destekler yönde.

Kaynak: https://www.cogneurosociety.org/mind-melding-understanding-the-connected-social-brain/