Öğrenciler arasında 2 metre mesafe bırakmak Covid19 bulaşını etkilemeyebilir

Koronavirüs döneminde çocuklarda kaygı bozukluğu ile nasıl baş edilebilir?
Koronavirüs döneminde çocuklarda kaygı bozukluğu ile nasıl baş edilebilir?

Yeni bir araştırmaya göre, Covid 19’dan korunmak için sınıflarda yaklaşık 2 metre aralıklarla oturan öğrencilerin, 1 metre uzakta oturanlardan daha iyi korunmadığını öne sürüyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) şu anda okullar da dahil olmak üzere çoğu alanda 2 metre veya daha fazla boşluk bırakılmasını öneriyor. Ancak araştırmacılar, öğrencilerin birbirine daha yakın mesafeli olduğu alanlarda öğrenciler veya personel arasında COVID-19 vaka oranlarında bir farklılık bulamadı. Bu da 2 metre mesafenin koruyucu olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açtı.

Yapılan araştırmada 2020 sonbaharında 2 veya 1 metre aralıklı yüz yüze öğrenme gerçekleşen 251 okul incelendi. Araştırmacılar, öğrencilerin birbirine daha yakın oturduğu okullarda okuyan öğrenciler veya personel arasında COVID-19 vaka oranlarında hiçbir fark bulamadı. Ayrıca okullarda COVID-19 enfeksiyon oranları, çevredeki diğer insan topluluklarına göre daha düşük bulundu.

Ancak CDC tüm öğretmenler iki doz aşı olduktan sonra, 2 metre mesafe, maske, temizlik şartıyla okulların açılabileceği görüşünde. Uzmanlar virüsün yeni formları ve bulaşıcılıktaki artışın da dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciab230/6167856

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.