Ana SayfaHaberÖğrenciler arasında 2 metre mesafe bırakmak Covid19 bulaşını etkilemeyebilir

Öğrenciler arasında 2 metre mesafe bırakmak Covid19 bulaşını etkilemeyebilir

-

Yeni bir araştırmaya göre, Covid 19’dan korunmak için sınıflarda yaklaşık 2 metre aralıklarla oturan öğrencilerin, 1 metre uzakta oturanlardan daha iyi korunmadığını öne sürüyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) şu anda okullar da dahil olmak üzere çoğu alanda 2 metre veya daha fazla boşluk bırakılmasını öneriyor. Ancak araştırmacılar, öğrencilerin birbirine daha yakın mesafeli olduğu alanlarda öğrenciler veya personel arasında COVID-19 vaka oranlarında bir farklılık bulamadı. Bu da 2 metre mesafenin koruyucu olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açtı.

Yapılan araştırmada 2020 sonbaharında 2 veya 1 metre aralıklı yüz yüze öğrenme gerçekleşen 251 okul incelendi. Araştırmacılar, öğrencilerin birbirine daha yakın oturduğu okullarda okuyan öğrenciler veya personel arasında COVID-19 vaka oranlarında hiçbir fark bulamadı. Ayrıca okullarda COVID-19 enfeksiyon oranları, çevredeki diğer insan topluluklarına göre daha düşük bulundu.

Ancak CDC tüm öğretmenler iki doz aşı olduktan sonra, 2 metre mesafe, maske, temizlik şartıyla okulların açılabileceği görüşünde. Uzmanlar virüsün yeni formları ve bulaşıcılıktaki artışın da dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciab230/6167856