Ana SayfaAileHamilelikKolay normal doğum yapmanıza yardımcı olacak ipuçları

Kolay normal doğum yapmanıza yardımcı olacak ipuçları

-

Doğum yapmak doğanın en büyük mucizelerinden biri. Bir kadının bir bebeği 9 ay karnında beslemesi, o canlıyı dünyaya teslim etmesi, başlı başına bir mucize değil de nedir? İster sezaryen ister normal doğum yapmayı tercih edin. Birçok kültürde normal doğum tercih edilir. Tüm hamile kadınların çoğunluğu doğal çocuk doğurma yeteneğine sahiptir. Bu süreç tüm memeli canlılar için milyonlarca yıldır bu şekilde süre gelmiştir. Elbette doktorunuzun hem siz hem de bebeğiniz için başka bir önerisi yoksa. Hamilelik komplikasyonlarınıza ve bebek pozisyonuna bağlı olarak bu durum değişebilir.

Eğer gebeliğiniz ile ilgili tıbben her şey yolundaysa ve normal bir doğum yapmak istiyorsanız, size süreçte iyi gelecek birkaç önerimiz olacak.

Stresi uzak tutun

Her şeyden önce, doğum süreciyle ilgili endişelenmek ve strese girmek size hiçbir şekilde yardımcı olmaz. Vücudunuzdaki stres hormonlarındaki artış normal doğum için elverişli değildir. Sakin ve rahat bir zihin, vücudunuzu güvenli bir doğuma hazırlama gücüne sahiptir. Yani buradaki temel kural, mutlu ve sağlıklı kalmaktır.

Kulaklarınızı tıkayın

Normal doğum yapmanıza yardımcı olacak bir sonraki en önemli şey, süreci bilimsel bir şekilde öğrenmektir. Normal doğumla ilgili çevrenizden birçok şey duymanız ihtimal. Eski koca karı hikayelerinden kaçının. Doğum ve ağrılı doğumla ilgili korku hikayelerini dinlemeyin. Normal doğumla ilgili komşularınızın ya da akrabalarınızın sözlerini duymazdan gelin. Sadece doktorunuzun söylediklerine kulak verin. Dünyada her gün binlerce bebek doğuyor. Kimse anne olmanın kolay olduğunu söylemedi

Düzenli egzersiz

Hamilelik sırasında aktif kalmak, vücudun normal doğum için hazırlanmasına yardımcı olur. Hamilelik bir hastalık değildir. Bu nedenle onu bir hastalık gibi tedavi etmeye gerek yoktur. (Doktorunuz tarafından karmaşık bir hamilelik ve tam yatak istirahati verilmedikçe). Sağlıklı beslenin ve günlük işleri biraz dikkatli yapın. Yürüyüş, yüzme, hafif egzersizler; çok yorucu olmayan ev işleri, paspaslama, süpürme, hafif kardiyo, hamilelik sırasında kendinizi harika hissettirir. Ancak aşırıya asla kaçmayın. Aktif bir vücut, çok uzun süre dinlenen bir bedene göre normal doğuma daha çok hazırdır.

Kilonuzu yönetin

Hamilelik sırasında biraz kilo almak kesinlikle sorun değil. İsteklerinizi kısıtlamayın. Ancak şunu aklınızda bulundurun: Hamilelik sırasında çok fazla kilo alan kadınlar normal doğum yapmakta sorun yaşayabilir. Bu nedenle, kilonuzu kontrol altında tutmakta fayda büyük var. Bu sebeple hamilelikte beslenme önemlidir ve özen gerektirir.

İyileşme süreci uzayabilir

Ayrıca, kilolu hamileliklerde yüksek tansiyon ve diyabet problemleri ortaya çıkabilir. Kilolu anne adaylarının bebekleri doğduktan sonra da ileriki yaşlarda obez olma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Kilolu anne adaylarının sezaryen sonrasında sahip olduğu yağ dokusu yüzünden iyileşme süreci uzayabilir. Zayıf anne adaylarında da göründüğü gibi kilolu anne adaylarında da düşük ve erken doğum riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamilelik döneminde kavurucu yaz sıcaklarını yenmenin yolları

Suyun rahatlığı

Su, hamileliğiniz boyunca ve her zaman en iyi arkadaşınızdır. Bol bol su için. Ayrıca günümüzde suda doğum da yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir ve daha az acı vericidir. Yatakta olduğundan daha fazla hareket kabiliyeti sağlar. Ilık su doğum sırasında sizi rahatlatır.

Mutlu annelik

Ve unutmayın… Evet, biraz acı olacak ama sonunda bebeğinizi kucağınıza almanın sevinci hepsini aşacak! Hem doktorunuz hem aileniz hem de eşinizin yardımıyla her şey yoluna girecek.