Nasa’nın web sitesi çocuklar için harika

Nasa 'nın web sitesi çocuklar için harika!
Nasa 'nın web sitesi çocuklar için harika!

NASA’nın açılımı (National Aeronautics and Space Administration) Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’dir. Amerika Birleşik Devletleri uzay araştırmaları buradan yürütülür. NASA ’nın web sitesi çocuklar için de oldukça ilgi çekici bilgi ve eğlenceli içeriklere sahip. Çocuklar NASA ’nın web sitesinden nasıl faydalanabilir, burada neler bulabilirsiniz gelin birlikte bakalım. Bilgiye ulaşmak için tek yapmanız gereken, internette NASA ’nın web sitesini çocuğunuzla birlikte keşfetmek.

Nasa 'nın web sitesi çocuklar için harika!
Astronot Edward White, EVA Gemini 4 uçuşunda 3 Haziran 1965

Nasa’nın günlük hayatımıza etkisi

NASA’nın web sitesinde de görebileceğiniz gibi aslında burada uzay çalışmaları için üretilen pek çok teknolojiyi günlük hayatımızda da kullanıyoruz. Nasıl mı? Meselâ, Apollo astronotlarının su ihtiyacını karşılamak için tasarlanan su arıtma teknolojisi olan gümüş iyon teknolojisi, bugün ev su filtreleme sistemleri oluşturmak için de kullanmakta.

Bir diğer örnek ise Mars çalışmaları için güç kaynağı sağlaması amacıyla oluşturulan rüzgâr türbinleri günümüzde tüm dünyada enerji üretimi için kullanılabiliyor. Hatta cep telefonlarımızda kullandığımız yüksek yakınlaştırma özellikli kameralar, kayak yapanların güneşten etkilenmemek için kullandığı gözlükler de aslında birer NASA uzay programı çalışmasının ürünü.

Nasa ‘nın web sitesi ve çocuk içerikleri

Nasa ‘nın web sitesi çocuğunuzun yaşına göre ilgisini çekebilecek içerikler ile dolu. Eğer çocuğunuz okul öncesi dönemde ise https://www.nasa.gov/kidsclub/index.html ‘a göz atabilirsiniz. Burası, NASA’nın çocuklar için hazırladığı fotoğraf ve kısa bilgiler içeren bir site. Ana alan adında yer alan https://www.nasa.gov/ ise okul çağındaki öğrenciler ve yetişkinler için daha detaylı bilimsel veriler, yüksek çözünürlüklü videolar ve eşsiz fotoğraflar içeriyor. Sadece uzay değil iklim değişikliği, karbon salınımı, bilim, teknoloji yüzlerce farklı konu var. Pek çok içerik çocukların yaş gruplarına göre de filitrelenmiş ve bir araya toplanmış.

Sitede de görebileceğiniz gibi Ay görevi, Mars görevi yanı sıra daha pek çok farklı görev ve araştırma konusunda buradan bilgi edinebilirsiniz. Astronotların neler giydiği, astronot kıyafetlerinin özellikleri, Ay, Mars, Güneş ve daha pek çok gezegen, güneş sistemi, yeni teknolojiler, etkinlikler hakkında onlarca bilgiye erişebilirsiniz. Nasa’yı istediğiniz konuya göre farklı oluşturulmuş sosyal medya hesaplarından takip ederek her gün yeni bilgiler alabilirsiniz. https://www.nasa.gov/education/socialmedia.html

İsminizi 30 Eylül 2019’a kadar gönderin ve Mars’a uçun!

Sitede bilgi haricinde oldukça eğlenceli içerikler ve dönemsel duyurular da oluyor. Meselâ bugünlerde gündemde olan “Adını Mars’a gönder” etkinliği bunlardan bir tanesi. Eğer 30 Eylül 2019 tarihine kadar https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/ buradaki forma ad ve soyadınızı yazarak gönderirseniz, NASA’nın Mars 2020 Rover’ı ile silikon bir çipe kaydedilecek olan adınızı kırmızı gezegene gönderebilirsiniz. Bu sadece eğlenceli ve Mars yolculuğuna dikkat çekmek amacıyla yapılmış bir etkinlik. Biniş kartınızı alabilir, hatıra olarak bastırabilir ve saklayabilirsiniz. Bunları yapan bir çocuk muhtemelen büyüdüğünde de Rover’ın Mars’a ne zaman gittiğini unutmayacaktır. NASA, Mars görevi ve bu kırmızı gezegenle ilgili daha detaylı bilgiye de aynı siteden ulaşabilirsiniz. Burada, Mars’da yapılan tarım çalışmalar, uzayda bitki yetiştirme belki de insanlığın gelecekteki evi ile ilgili daha detaylı bilgiler ve muhteşem yüksek çözünürlüklü fotoğraflar bulabilirsiniz.

Nasa ‘nın web sitesi çocuklar için harika! Foto: NASA

Site çocuğunuzun ilgisini çekmediyse bu çocuğunuzun bilim ve teknolojiye ilgisi olmadığını göstermeyebilir. Baktınız olmuyor zorlamayın. Başka bir zaman erteleyin ve birkaç ay sonra tekrar deneyin. Bu arada zaman zaman çocuğunuzun da görebileceği ortamlarda sitede gezinin. Evde eşinizle bu konularda sohbet edin. Belki de gerçekten bu konulara ilgi duymuyor olabilir. O zaman ilgi duyduğu konularda ona eşlik edin.

Sesler ve zil sesleri de var!

Nasa ‘nın web sitesi içinde kategori olarak yer alan, tarihi uzay uçuşlarından ve güncel görevlerden elde edilen sesler ile evreni keşfedin. Bir uzay mekiği fırlatma sesi ya da Neil Armstrong’un “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım”  cümlesini orijinal sesi ile dinlemek de mümkün.

Hatta indirebileceğiniz sesler ile bilgisayarınız her hata yaptığında “Houston, bir sorunumuz var” gibi konuşma repliklerini MP3 olarak indirebilir bunları telefon veya bilgisayarınızda bir hata uyarısı gibi ses ikazı olarak ya da telefon çalma zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz. Burası gerçekten çok eğlenceli.

NASA ‘nın web sitesini Türkçe kullanmak için

Nasa web sitesini girdiğinizde pek çok farklı konu ile karşılaşırsınız. Ancak eğer İngilizce bilmiyorsanız öncelikle yapmanız gereken bir şey var. Otomatik çevirileri ayarlamak size yardımcı olur. Chrome’da otomatik dil çevirisi ayarlamak için bu yönergeyi takip edin.

Bilgisayarınızda Chrome’u açın.

Sağ üstte Diğer Ayarlar ‘ı tıklayın.

Altta Gelemiş’i tıklayın.

“Diller” bölümünün altında Dil’i tıklayın.

“Okuduğum dilde olmayan sayfaları çevirmeyi öner” onay kutusunu işaretleyin. Bu sayede girdiğiniz Türkçe olmayan sayfa otomatik olarak Türkçeye çevrilecektir. Çeviri, birebir olmasa da okuduğunuzu biraz mantık yürüterek anlayabileceğiniz düzeyde.

Bazı içeriklerde bu otomatik çeviri çalışmıyor o zaman okumak istediğiniz yeri fareniz ile seçin ve sağ tıklayın “Google ile çevir” seçeneğini seçin. Bu biraz da uzun bir yol ama ne okuduğunuzu anlamanızı sağlar.

Bir başka alternatif ise Chrome’a Google Çeviri uzantısı eklemek. Bunun için Google mağazadan uzantıyı ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde videoları da videonun sağ altında bulunan “ayarlar” tıklayarak “alt yazıları” seçtikten sonra “alt yazıları otomatik çevir” seçeneğine tıklayarak, oradan “Türkçe” seçeneğini tercih ederek çevirebilirsiniz.

Gazeteci