Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıMürver, bebek ve çocuklar için güvenli mi?

Mürver, bebek ve çocuklar için güvenli mi?

-

Mürver ağacının mor meyvelerinin bir çeşidi olan Sambucus Nigra’ya  ‘Mürver’ denir. Çok farklı çeşitleri de bulunur.  Mürverin soğuk algınlığı ve gribe karşı, terletici olarak çok etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca, üst solunum yolları iltihabına, saman nezlesi ve sinüzit iltihabına karşı da önerilir.

Mürverin faydaları nelerdir?

Ülkemizde de yetişen kara mürver C vitamini , diyet lifi, fenolik asitler, flavonoidler ve antosiyaninler gibi maddeler içerir. Özellikle flavonoidlerin, iltihabı azaltmaya ve birçok hastalıkla savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Mürver ağacı tam bir ecza deposu gibidir. Bununla birlikte kabuğu, tohumları ve yaprakları zehirlidir. Bu toksik madde kayısı, kiraz, erik vb. meyvelerin çekirdeklerinde de görülür. Meyvelerde bulunan toksik maddeler pişirildiğinde etkisini kaybeder. Ancak dallar, kabuklar veya yapraklar yemek pişirmede veya meyve suyu olarak önerilmez.

Mürver bebek ve çocuklar için güvenli midir?

Mürver eczane ve aktarlarda çay, tablet, şurup veya pastiller dahil birçok biçimde satılır.  Bununla birlikte, bu mürver ürünlerinin çocuklar için tıbbi gücü hakkında birçok iddia olsa da çok fazla klinik araştırma yoktur.

Günümüzde ebeveynlerin kimyasal ilaçlardan ziyade doğal ilaçlara eğilimi vardır. Bu sebeple mürver popüler olmuştur. Uzmanlar, mürverin C vitamini, diyet lifi, fenolik asitler, flavonoidler ve antosiyaninler gibi içerikleri ile bağışıklık sistemi için iyi olduğunu ve iltihabı azaltabileceğini söylüyor. Mürverin, grip ve soğuk algınlığı için yararlı olduğu bilinmektedir. Mürver bu hastalıkların rahatsız edici belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Mürverin antiviral özelliği sebebiyle çocuklarda soğuk algınlığının süresini ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu buna karşın yan etkisinin çok az olduğu kabul edilmektedir. Ancak bunlar grip aşılarının yerini tutmaz. Çocuklarınıza bilinen, eczanelerde satılan mürver şurubunu hekim reçete ettiği taktirde önerdiği dozda vermeniz daha güvenlidir. Bebeklere değil daha büyük yaşlardaki çocuklara mutlaka hekim kontrollü verilmelidir.  

Mürver, bebek ve çocuklar için güvenli mi

Mürverin zararları nelerdir?

Mürverin etkinliği, çocuklar ve yetişkinler üzerindeki riskleri konusunda kesin bir klinik çalışma olmadığı için belirli önlemlerin alınması gerekmektedir. Mürverin meyve olarak yemek hem küçük çocuklar hem de yetişkinler için son derece tehlikelidir. Ham mürver yaprakları, kabuğu, meyvesi insanlar için zehirlidir. Mürverin farklı türleri daha zehirli olabilir.

Mürverin yapraklarından yapılan çaylar da çocuklar için tavsiye edilmez, ayrıca ev yapımı mürver ürünleri de sakıncalı olabilir. Bu sebeple hekim önerisiyle, dozajı kontrollü, test edilmiş, güvenilir ortamda hazırlanmış ürünleri tercih etmek daha güvenli bir yoldur. Mürverin fazlası şiddetli ishal, kusma, baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizliğe neden olabilir. Çocuğunuzda bu tür belirtiler görürseniz, derhal bir sağlık merkezine başvurun. Yalnızca bir doktor tarafından test edilmiş ve reçete edilmiş ticari ürünleri kullanın. İdrar söktürücü olduğundan fazlası vücutta su kaybına sebep olabilir. Susuz kalmaya, alerjiye karşı dikkatli olmak gerekir. Hamileler ve emziren anneler için yeterli araştırma olmadığı için hekim önermediği sürece kullanımı önerilmez.