Menemen tarifi 1 yaş sonrası

Menemen tarifi 1 yaş sonrası
Menemen tarifi 1 yaş sonrası

Menemen bazıları için soğanlı bazıları için soğansız daha lezzetli olabilir. Biz soğansız tarifi hazırladık ama siz soğan kullanmak isterseniz 1 küçük kuru soğan ilave edebilirsiniz. Soğanlı yapılışında öncelikle soğan küp küp doğranır, yağ konulmuş tencereye biberle birlikte konulur ve daha sonra domates ilave edilir. Aşağıda yer alan menemen tarifi yaklaşık 3 kişiliktir.

Menemen yapmak için malzemeler

  • 2 adet büyük boy domates
  • 2 adet yeşil biber
  • 3 adet yumurta
  • 1 – 2 tatlı kaşığı tereyağı veya riviera zeytinyağı
  • 1 tutam tuz

Menemen yapılışı

  • Domatesin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın.
  • Biberleri yıkayıp ince ince kesin. Ardından tencerede erittiğiniz tereyağına ekleyin.
  • Biberler 2 dakika kadar piştikten sonra domatesleri ilave edin.
  • Domatesler piştiğinde (yaklaşık 10-15 dakika) sonra yumurtaları kırın ve domatesle hafifçe karışmasını sağlayın.
  • Yaklaşık 3 dakika içerisinde yumurta da pişmiş olacaktır. Daha az pişmiş isterseniz kendinize göre kıvamını ayarlayabilirsiniz. Çocuklar da yiyecekse, sağlık açısından yumurtaların iyice pişmiş olmasını tercih etmenizi öneririz.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Menemen tarifi 1 yaş altı çocuklar için yumurtanın sadece sarısı kullanılarak da hazırlanabilir. Ancak burada sadece yumurta değil domates de alerjiye neden olabilen bir gıda olduğundan dikkatli olmak gerekebilir. Çocuğunuza 9 aydan sonra eğer yumurta alerjisi ya da farklı besin alerjileri yoksa sadece yumurta sarısı ile yapılmış menemen az miktarda yedirebilirsiniz. Bunun için öncesinde bebeğinizin yumurta, domates gibi besinleri az miktarda 3 gün denemiş olmasına dikkat ederseniz daha rahat edersiniz.

Yumurta sadece çocuklar değil biz yetişkinler açısından da önemli bir protein ve vitamin kaynağıdır. Günlük 1 yumurta okul çağındaki çocukların protein ihtiyacını karşılamada onlara destek olacaktır. Yumurta aynı zamanda D vitamini ve demir de içerir. protein özellikle beyazında daha fazladır.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.