Matematikte kız ve erkeklerin beyni eşit bulundu

Yeni bir araştırma, kız ve erkek çocukların matematik becerileri arasında cinsiyet farkı olmadığını gösteriyor. Geçtiğimiz cuma günü bilimsel Nature Science and Learning’de yayımlanan araştırmaya göre, 3 ila 10 yaş arasındaki 104 çocuğun matematikle ilgili bilgileri işlerken çekilen MR görüntüleri kullanılarak yapılan çalışmada, çocuklarda benzer beyin aktivitesi saptandı. Matematikte kız ve erkeklerin beyni eşit bulundu.

Matematikte kız ve erkeklerin beyni eşit bulundu
Matematikte kız ve erkeklerin beyni eşit bulundu

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmayı yapan bilim insanları, “bazı bilim insanları ve toplumlar, matematik yeteneklerindeki biyolojik farklılıklar nedeniyle kadınların ve erkeklerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında farklılık gösterdiğini varsaymışlardır. Ancak, bu iddiaları destekleyen çok az kanıt vardır. Olan çalışmalarda ise biyolojik farklılıkların sosyo-kültürel etkilerden ayrılması neredeyse imkansızdır. Oysa son yıllarda yapılan araştırmalar erkek ve kız çocuklarının matematikteki performanslarındaki farklılıkların sadece kabiliyetten daha karmaşık nedenlere bağlı olabileceğini göstermektedir.” diyor.

Buradan yola çıkarak, matematik ve cinsiyet biyolojisini araştırmaya karar veren araştırma ekibi, çocuklarda matematiğin sinirsel süreçlerinde cinsiyete göre fark gösterip göstermediğini test ediyor. Bunu için, 3-10 yaş arası çocuklara matematik eğitimi videoları izlettiren araştırmacılar, nöral gelişimini fonksiyonel manyetik rezonans (fMR) görüntüleme ile ölçtüler. Toplumsal cinsiyet benzerliklerini ve sinirsel süreçlerdeki farklılıkları da analiz edildiği araştırmanın sonucunda, kız ve erkeklerin matematik bilgisi işlemede aynı sinir sistemine bağlandığını buldular. Bu öğrenme sırasında gerçekleşen olayların cinsiyet gözetmediğini gösteren bir durum.

Matematikte kız ve erkeklerin beyni eşit ama sektörde erkekler egemen!

Çalışma yazarları, erkek ve kızların beyinlerinin bilgiyi aynı şekilde işlediğini belirtirken, ancak burada beyinin tam olarak nasıl çalıştığının hâlen tam olarak bilinmediğini belirtiyorlar. Matematik ve bilgisayar bilimi gibi alanlarda erkeklerin egemen olmasını yorumlayan bilim insanları bunun kız çocuk ve kadınların aldığı toplumsal mesajlarla, yetiştirme, kültür gibi başka sosyolojik, psikolojik durumlarla alakalı olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bunun açıklanabilmesi için daha fazla araştırmaya gerek olduğu belirtiliyorlar.