Maske takınca buğulanan gözlük camları için çözümler

Maske takınca buğulanan gözlük camları için çözümler
Maske takınca buğulanan gözlük camları için çözümler

Salgın döneminde maske takmak, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmek önemli. Maske takarken bir yandan da gözlük kullanmak zorunda olanlar bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Özellikle çok sıcak veya soğuk günlerde maske takınca buğulanan gözlük camları oldukça rahatsız edici olabiliyor. Buğulanan gözlük camları için bazı çözümler mevcut. Gelin bu pratik önerilere beraber bakalım.

Maske takınca buğulanan gözlük camları için tüyolar

  • Yalnızca su ve sabunla bu işi çözebilirsiniz. Gözlük camlarınızı sıvı sabun damlatarak ovalayın. Ardından camları durlayın ama bu defa ovalamayın. Bir kenarda kurumaya bırakın. Nazikçe kurulayabilirsiniz. Sabunlu su geride ince bir tabaka bıraktığından ve bu da su moleküllerinin cama eşit bir şekilde yayılmasını sağladığından maske takınca buğulanan gözlük camlarınız artık buğulanmayacaktır.
  • Gözlük camına ince bir film şeklinde tıraş köpüğü ya da diş macunu uygulamak da gözlük camındaki buğulanmayı önlemek için yararlı olabilir. Ancak bu yöntem gözlük camlarında çizikler oluşturabileceğinden önerilmiyor.
  • Maskeniz yüzünüze bol olmasın. Burun kısmını iyice oturtun ya da kulaklarınızdan geçen ipleri düğümlerle daraltabilirsiniz.
  • Maskenizin materyali de buğulanmaya sebep olabilir. Maskeniz gözlüksüzken de nefes almanızı güçleştirmemelidir. Evde yapıyorsanız pamuklu kumaş tercih edin, iki kat kullanın. Maske satın alıyorsanız polyester gibi sentetik kumaşları tercih etmeyin.
  • Ayrıca gözlükler için buğu önleyici spreyleri de (anti-fog) deneyebilirsiniz.

Buğulanan gözlük camları çocuklar için de sorun olabiliyor

Maske takınca buğulanan gözlük camları okula giden ve gözlük kullanan çocukları da oldukça rahatsız edecek ve ders esnasında görüş kalitesini bozacaktır. Bu sebeple çocuğunuzun hekimine danışarak buğu önleyici bir gözlük camı taktırmayı da düşünebilirsiniz. Maskenin üst teli gözlüğün tam oturmasını ve odaklanmayı da engelleyebileceğinden çocuklar için hekiminizin farklı pratik önerileri de olabilir. Ayrıca yüze maske nedeniyle tam oturmayan bir gözlük kolaylıkla düşüp kırılabileceğinden bunun için de önlem almak gerekebilir.

Yine de sebep ne olursa olsun maske, mesafe ve temizliğin hayat kurtardığı unutulmamalı ve mutlaka maske kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle kalın çerçeveli gözlükler yüze tam oturmadığında aşağı alanı görmeyi engelleyerek yolda yürürken takılma, düşme gibi durumlara sebep olabilir. Bu nedenle güneş gözlükleri için de buğulanmaya karşı önlem almak, maskeyi doğru takmak ve yüze tam oturtmak gerekebilir.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.