Mama sandalyesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat edilmeli
Mama sandalyesi alırken nelere dikkat edilmeli


Yeni anneyseniz ya da henüz hamileyseniz muhtemelen bebeğinizin büyürken ihtiyaç duyacağı ürünleri almak için sabırsızlanıyorsunuzdur. Bebek odası, kıyafetleri derken bebeğiniz ek gıdaya geçtiğinde sürekli kullanacağınız ürünlerden biri de mama sandalyesi olacak. Mama sandalyesinde yemek yemek bebeğin düzenli beslenme alışkanlığı kazanmasında önemlidir. Yemek zamanı, bebeğinizin rahat ve güvenle oturacağı en iyi mama sandalyesini seçmek sizin de bu alışma sürecinde işinizi kolaylaştırır. Mama sandalyesi kullanım yaşı bebeğin oturabiliyor olması ile başlar. Mama sandalyesi tavsiyesi için başka annelerden fikir almadan önce kendi çocuğunuz için en uygun mama sandalyesini ürün özelliklerine bakarak da gözlemleyebilirsiniz.

Biricik bebeğinizin mama sandalyesinde rahat olması onun yeni tanışacağı besinlere karşı da tavrını etkileyebilir. Nasıl ki bizler rahatsız bir sandalyede, yüksek bir masada keyifle yemek yiyemiyorsak bebeğiniz de konforlu bir yemek ortamına ihtiyacı duyar.

Mama sandalyeleri Avrupa standartlarına uygun olarak üretilir. Burada amaç, bebeğin güvenliğini ve konforunu sağlamaktır. 6. Aydan itibaren ek gıdalara başlayan bebeğiniz aynı zamanda oturmaya da başlar ve artık iyice hareketlenmiştir. Mama sandalyesi hem yemek zamanında hem de anne ve bebeğin karşılıklı oturarak oyun oynaması gereken zamanlarda oldukça fayda sağlar.

Peki mama sandalyesi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Mama sandalyeleri genellikle yaklaşık 36 aya kadar kullanılabileceğinden öncelikle standartlara uygun, sağlam ve ihtiyaca göre ayarlanabilir olmalıdır.

1-Sırt desteği yan kısımlarından ayarlanabilir olmalıdır.

Bebekler büyüdükçe mama sandalyesinin genişliği de uygun konuma getirilebilmelidir. Bebeğiniz burada oturmaktan rahatsız olmayacağından kalkmak için ağlamaz veya uğraşmaz. Ayrıca bebeğiniz büyüdükçe yeni bir mama sandalyesi almak durumunda kalmazsınız. İlk aylarda başını tutmakta zorlanan bebeğin başına destek olması için 8 cm’e kadar yanlardan daraltılıp genişletilerek ayarlanabilen Chicco Polly 2 Start mama sandalyesi bebeğiniz büyüdükçe ona uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

2- Sırtlığın yatırılabilir olması gerekir.

Yemek sonrası dinlenme zamanlarında sırtlığın yatırılabilmesi büyük bir avantajdır. Ayrıca siz başka bir iş ile uğraşırken bebeğinizi mama sandalyesinde rahatça ve güvenle oturtup, göz mesafenizde tutarak onu takip edebilirsiniz. Sırtlığı 4 farklı pozisyona yatırılabilen Chicco Polly 2 Start, anne ve bebeğe yemek sonrası dinlenirken de ekstra konfor sağlar.

3- Dengeli ve güvenlik açısından dört tekerlekli olmalıdır.

Dengeli bir sandalye kolayca istenilen yere çekilerek hareket ettirilebilir. Düşme, devrilme gibi durumlardan bebeğinizi korur. Mama sandalyesini arzu ettiğiniz yere güvenle götürebilmeniz için Chicco Polly 2 Start, dört tekerleği ve dengeli hareket kabiliyeti sayesinde size güvenle hareket edebilme olanağı sunar.

4- Yüksekliği ayarlanabilir olması gerekir

Mama sandalyesinin yüksekliğinin ayarlanabilir olması bebeğinizi ailenin yemek yediği sofraya aynı seviyede yaklaştırabilmenizi sağlar. Bebeğin kendini sofrada ailenin bireyi olarak görmesi, sofra kültürü geliştirmesine yardımcıdır. Eğer alçak ya da yüksekte kalıyorsanız yine bebeğinizin mama sandalyesini ayarlayarak onunla iletişiminizi göz teması içinde devam ettirebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki 0-3 yaş çocuklarda ebeveyn iletişimi çok önemlidir. Tüm masalara uyum sağlamak için farklı yüksekliğe ayarlanabilen Chicco Polly 2 Start, son derece pratiktir ve size bebeğinizle iletişiminizi kesmeden hareket özgürlüğü tanır.

5- Tepsi ayarlanabilmelidir.

Ayarlanabilir tepsisi olan mama sandalyeleri, ailenin yemek yediği masaya ve bebeğin boyuna göre konumlandırılabilir. Böylelikle bebeğiniz de daha rahat hareket ederek çevresiyle iletişimini sürdürür. Bebeğiniz rahat ettiğinden masadan kalkmak için uğraşmayacaktır. Ayrıca kirlenen tepsiyi de ikinci tepsi ile anında değiştirebilirsiniz. Ayarlanabilir tepsisi ve şeffaf ikinci tepsisi bulunan Chicco Polly 2 Start’ın tepsi kısmı 4 pozisyona uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

6- Kolay kapanmalı ve az yer kaplamalı.

Kolay kapanan, kapandığında az yer kaplayan ve tek başına ayakta durabilen mama sandalyeleri işiniz bittiğinde rahatlıkla başka bir yerde muhafaza edilebilir. Chicco Polly 2 Start kolay kapanır ve katlandığında oldukça küçüldüğü için her yere kolayca kaldırılabilir.

Mama sandalyesi ve yemek zamanı

Tüm bu belirtilen özellikleri kapsayan, şık, konforlu ve güvenli mama sandalyesi gerek yemek zamanı gerekse farklı amaçlar için kullanılabilir. Bebeklerin kendi başlarına yemek yeme istekleri onların gelişimi açısından önemlidir. Annelerin ev kirlenecek çekincesi ile çocuğu engellememesi gerekir. Kendi başına yemek yemeye çalışan bebeklerin besinlere daha pozitif yaklaştıkları, beslenme zamanını daha keyifli geçirdikleri bilinmektedir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı beslenmenin temelleri bebeklikten itibaren atılır. Bebeğinizin gelişimi açısından mama sandalyesinde oturması, özgürce hareket edebilmesi, emniyet kemeri ile güvende olması son derece önemlidir. Chicco Polly 2 Start mama sandalyesi tüm bu özellikleri barındıran şık ve güvenli tasarımı ile yemek zamanını keyifli bir hâle getirmenizde size yardımcı olur.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.