Ana SayfaSeyahatMalatya ’da gezilecek, görülecek çok yer var

Malatya ’da gezilecek, görülecek çok yer var

-

Malatya, şehrin tarihî ve doğal güzellikleri nedeniyle yılın büyük bir bölümünde turist çeken bölgelerden biri. Malatya şehri sizi tüm misafirperverliği ile ağırlayacaktır. Özellikle de çocuklarınızla gidecekseniz yapılacak birçok şey mevcut. Çocuklarınızla doğal güzellikleri keşfetmeye, tarihî bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Hadi gelin Malatya’da gezilecek yerlere bir bakalım…

Malatya ismi nereden geliyor?

Malatya ’nın geçmişi, Paleolitik Çağ’a dayanmaktadır. Bölgede yapılan kazılarda bu döneme ait eşyalara rastlanmıştır. 5 milyon yıl önce deniz olan Malatya’nın kurucuları Hititler, ilk yerleşim yeri ise Arslantepe Höyüğü olarak bilinmektedir. Ardından Hitit, Urartu, Med, Pers, Roma, Bizans, İslam, Selçuklu, Osmanlı hâkimiyetine girmiş olan şehir son olarak Cumhuriyet Dönemi’nde Malatya adını almıştır.

Malatya ’da gezilecek yerler

MMalatya ’da gezilecek, görülecek çok yer var gezilecek, görülecek çok yer var
Malatya ’da gezilecek, görülecek çok yer var

Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat havzasında yer alan Malatya, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun ticaret yolu üzerinde yer alması nedeniyle önemli bir yerleşim yeri oldu. Akçadağ ilçesinde bulunan 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumlarının yer aldığı Levent Vadisi’nde Neolitik Çağa ait kalıntılar bulundu. Bir tabiat harikası olan Levent Vadisi’nde tırmanış ve yürüyüş gibi doğa sporları da yapılabilmektedir.

Orduzu, kayısı bahçeleri ile olduğu kadar, Aslantepe Höyüğü ile de ünlüdür. Burada bulunan Pınarbaşı, çocuklarla balık tutmak için harika bir gölettir. Darende sınırları içinde yer alan Günpınar Vadisi, Malatya’nın doğal güzelliklerinden bir diğeridir. Burada sevdikleriniz ve çocuklarınız ile birlikte harika bir vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca bir öğrenci şehri olan Malatya’da eğlenmek için de pek çok alternatif vardır. Malatya kent merkezinde yer alan Kapalı Çarşı, Bakırcılar Çarşısı, Kuru Kayısı pazarı, Atatürk ve İnönü Caddeleri üzerinde yer alan alışveriş merkezleri gezilebilecek diğer yerlerden.

Malatya Müzesi

Cafer Höyük’ ten çıkartılan buluntuların da sergilendiği Malatya Müzesi, Kernek Meydanı’nda yer alıyor. Anadolu tarihine ait önemli eserlerin yer aldığı bir müzedir. Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ ve Tunç Çağı eşya ve buluntuları ile Hitit, Asur, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait eserler sergilenmektedir. Çocuklar bu tarihi yolculuğa bayılacak.

Beşkonaklar Etnografya Müzesi ve Geleneksel Malatya Evi

Burası geçmişte Malatya’nın önde gelen ailelerinin oturduğu bir yerdir. Bu konaklardan bir tanesi Etnografya Müzesi olarak düzenlenmiştir. Malatya ve yöresine ait kültürel eserler yer alır.

Gürpınar Şelalesi

Malatya ’da gezilecek, görülecek çok yer var

Darende ilçesinde yer alan Günpınar Şelalesi, özellikle bahar aylarında muhteşem bir tabiat manzarası oluşturan bir yerdir. Burayı gezerken Günpınar Şelalesi’nin yanı sıra Sulu Mağara’yı da ziyaret edebilirsiniz. Doğa tutkunu aileler içiniyi bir alternatif. Ayrıca kahvaltı edip yemek yiyebileceğiniz yerler de var.

Arslantepe Ören Yeri Açık Hava Müzesi

Arslantepe Höyüğü M.Ö. 5000 yıllarından M.S. 11.yy’a kadar yerleşim görmüştür. M.S.5-6 yy’ler arasında Roma köyü olarak kullanılmıştır. Sonra Bizanslılara ait mezarlık olarak yerleşimini tamamlamıştır.

Atatürk Anı Evi ve Etnografya Müzesi

Müzede, Atatürk’ün Malatya’yı ziyaretinde oturduğu oda, kitaplık silahlar vardır. Atatürk’ün Malatya’yı ziyaretinde çekilen fotoğrafları ve Atatürk ve Kurtuluş Savaşı temalı halıların sergilendiği birer oda bulunmaktadır.

Ansır Mağaraları

Tarihî İpek Yolu ile Bakır Yolu üzerinde yer alan Ansır Mağaraları, Yazıhan ilçesinin batısında Buzluk köyünde yer almaktadır. Mağaralarda, Yontma Taş Devri ve Hititlilerin izlerine rastlanmıştır.

Tohma Ozan Kanyonu

Tohma Çayı yatağında yer alan kanyon sarp ve dik kayalık alanlarla çevrilidir. Su debisi yüksektir. Alanın içinde doğal mağaralar da yer almaktadır.

Kanlı Kümbet

Battalgazi ilçesinin Meydanbaşı Mahallesi’nde bulunan kümbet eski mezarlığın içinde yer almaktadır. 12 veya 13.yüzyıl Selçuklu eseri olduğu sanılan kümbet, halk arasında cellathane olarak bilinse de aslında bir anıt mezardır.

Levent Vadisi

Levent Vadisi’ndeki mağaralar, ilginç yüzey şekilleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Yapılan araştırmalar bölgede bulunan kabartmaların Geç Hitit Çağı dönemine ait olduğunu göstermiştir. Burada cam seyir terası da bulunur. Çocukları terasa çıkmak için zorlamamakta fayda var. Çocuklarınız büyükse burada yürüyüş yapmaktan ve motor sporları ile ilgili aktivitelere katılmaktan keyif alabilirsiniz.

Nemrut Dağı

Adıyaman ve Malatya arasındaki Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Miras listesindedir. Nemrut Dağı Milli Parkı, Kommagene Kralı Antiochos’a ait tümülüs ve kutsal heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Heykellerin yüksekliği yaklaşık 8-10 metredir. Dünyanın en bilinen ilk horoskopu buradadır. Özellikle gün doğumunu seyretmek isteyen turistler turlar düzenlenir. Malatya merkeze yaklaşık 90 km mesafede yer alır. Malatya’da çocuklarla gidilebilecek en ilginç ve merak uyandıran yerlerden biridir. Fakat küçük çocuklar yürüyüş yoluna dayanamayabilir. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın.

Malatya’da ne yenir?

Aslında Malatya’da kayısılı yapılan her şey yenir desek abartmış olmayız. Şehirde tadabileceğiniz farklı lezzetler ise şöyle…

Kayısılı Kavurma

Kuru kayısıyı, kuzu eti, soğan, sarımsak ve naneyle yapılan bir yemektir.

Kayısı Dolması (Kabuk Bağlama)

Kuru kayısı, tereyağı, şeker, ceviz içi ile birlikte yapılan bir tatlı çeşididir.  Malatya kayısıları ile ünlü olduğundan çok çeşitli kayısılı tatlı ve yemek bulmak mümkündür.

Analı Kızlı

Islatılarak yumuşatılmış bulgura küçük top şekli verilir. Salça, kuru soğan, nane, tereyağı, top bulgur, nohut ile birlikte pişirilir.

Kara Çorba

Malatya’da yetişen kara nohuttan yapılan çok lezzetli ve besleyici bir çorbadır.  

Şam Kebabı

Kabaktan yapılan bir çeşit mücverdir.

Kabuk Aşı

Et ve nohut ile yapılan geleneksel bir yemektir.