Kuzu ciğerli püre 9 ay ve sonrası bebekler için

Kuzu ciğerli püre 9 ay ve sonrası bebekler için

Kuzu ciğerli püre malzemeleri

50 gr kuzu ciğeri
1 orta boy patates
2 su bardağı su
1 çay kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Kuzu ciğerinin zarı soyulur. Diğer tüm malzeme yıkanır ve dilimlenir. Kuzu ciğeri dahil tüm malzeme 2 su bardağı su ile haşlanır. Ocaktan alınır. İyice yumuşayan sebze ve ciğere sızma zeytinyağı ilave edilir, çatal ile ezilerek püre kıvamına getirilir. Ilık olarak bebeğe servis edilir. 

Not: Bekletilmeden bebeğe bir öğünde verilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Ciğer, genel olarak biz Türklerin, özellikle bazı bölgelerde çok  sevdiği bir gıda. Ancak unutmamak gerekir ki  harika faydalarından dolayı çocuklarımıza da yedirmemiz ve sevdirmemiz gereken bir besin. Ciğer, bol demir, fosfor ve çeşitli vitaminler içerir. B12 ve folik asidin bol miktarda bulunduğu ciğer, protein açısından da zengindir. Ciğer bilindiği üzere bünyesinde barındırdığı mineraller ile tam bir besin deposudur. Ciğerin özellikle içeriğinde bulunan bol miktardaki demir, B12 vitamini ve folik asit sayesinde kansızlığın oluşmasını engellediği gibi kansızlığın tedavisinde de doğal bir tedavi yolu olarak çok faydalıdır. Burada önemli nokta ciğerin muhakkak denetimli iyi bir marka veya marketten temin edilmesidir zira sakatatlar çok çabuk bozulmaya uğrar. Ayrıca hayvanda olan bir hastalık bu organlarda oluşmuş olabilir bu sebeple çok dikkatli olunmalıdır.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.