Ana SayfaYaşamKuşkonmaz pişirmenin püf noktasını biliyor musunuz?

Kuşkonmaz pişirmenin püf noktasını biliyor musunuz?

-

Çocuk ve yetişkin sağlığı açısından kuşkonmaz gibi lifli gıdalar çok önemlidir. Ülkemizde az bilinen sebzelerden olmasına rağmen Avrupa’da oldukça gözde bir besin maddesidir. Kuşkonmaz (asparagus) çok düşük kalorili bir bitkidir. 100 gram kuşkonmaz yaklaşık 20 kaloridir. Bu kalorinin çoğu sindirim sırasında yakılır.  Folik asit ve vitamin içeriği ile afrodizyak özelliğiyle sıkça adından bahsettiren kuşkonmaz antik çağlardan beri insanlar tarafından bilinen ve tüketilen değerli bir besin. “Asparagus Officinalis” çalı bitkisinin baharda toprak yüzeyine uzattığı sürgünleri olan kuşkonmaz, Eskişehir-Laçin’deki bahçeden yerli üretim olarak sofralara konuk oluyor.

Türkiye’de halk arasında sarmaşık, avronyes, izvinye, aspariçe, asfaraca, tilki kuyruğu, dilkimen, tilkişen, ayrelli gibi farklı isimlerle bilinen kuşkonmazın yeşil ve mor olmak üzere iki cinsi var. Bu iki türün herhangi birinin ışık görmemiş toprak altı sürgünlerinin hasat edilmesiyle “üçüncü tür” Beyaz Kuşkonmaz elde ediliyor.

Ege mutfağının bir parçası olan, Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde kuşkonmazın bilinilirliği oldukça fazla olmasına rağmen ithalat maliyetlerinin yüksekliğiyle dolayısıyla lüks tüketim olarak algılanan kuşkonmaz, artık Eskişehir-Laçin’de Türkiye’deki en büyük üretim alanında kuşkonmaz yetiştiren Nomad Gıda Tarım, yerli üretimle marketlerde ve semt pazarında satışa sunarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor.

Doğal sağlık kaynağı kuşkonmaz

Kuşkonmaz, A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri açısından zengin, lifli bir sebze… Folik asit, fosfor ve potasyum içeren kuşkonmaz bu içeriğiyle güçlü bir idrar söktürücü ve kum döktürücü etkiye sahip. Kuşkonmaz, lifli bir besin olduğu için sindirimi kolaylaştırıyor. Ayrıca göz sağlığı için de etkili olduğu biliniyor.

Kuşkonmaz pişirmenin püf noktası

Beyaz kuşkonmazları ucu dışında tamamı, yeşil kuşkonmazın ise alt 1/3’lük kısmının kabuğu soyulur. Diplerinden 2 cm kadar bir kısmı kesilerek atılır. Kuşkonmazlar tuzlu kaynar suda en fazla 7 dakika haşlanır. Daha sonra suyu süzülüp, soğuk veya buzlu suya alınarak pişme süreci durdurulur. Mor kuşkonmazların şeker içeriği daha fazla olduğundan çiğ tüketime daha uygundur veya çok az pişirilebilir