Kültür, eğlence ve tarih dolu Berlin’de çocukla gezilecek yerler

Kültür, eğlence ve tarih dolu Berlin’de çocukla gezilecek yerler
Kültür, eğlence ve tarih dolu Berlin’de çocukla gezilecek yerler

Çocuklar için harika birçok eğlenceli aktivitenin yanı sıra Berlin’de çocukla gezilecek yerler oldukça fazla. Kuzey Almanya’da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki bölgede yer alan Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri. Aynı zamanda bir eyalet olan kent, 1961’den 1990’a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmıştı ancak aradaki duvarın yıkılmasıyla tekrar birleşti.

Müzelere gitmeden önce ise kalıcı ve özel sergileri https://www.visitberlin.de/ sayfasından kontrol edebilirsiniz. Berlin WelcomeCard alırsanız art arda üç gün boyunca devlete ait 50 müzeye ücretsiz giriş yapabilir ve pek çok yerde de karta yapılan indirimden faydalanabilirsiniz. Ailece Berlin’de gezerken tasarruf sağlamış da olursunuz. Berlin’de çocukla gezilecek müzeler arasında devlete ait olanlar 18 yaşından küçük çocuklara ve gençlere ücretsiz giriş hakkı veriyor. Diğerleri ise çocukların yaşına göre değişen uygulamalara sahip. Gitmeden önce kontrol etmenizde fayda var.

Berlin’de çocukla gezilecek yerler

Pek çok farklı bölgeden oluşan şehirdeki gezinize Berlin Hayvanat Bahçesi’nden başlayabilirsiniz.

Berlin Hayvanat Bahçesi

Berlin’de çocukla gezilecek yerler arasında ilk sırada Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi yer alıyor. Burada ailece güzel vakit geçirebilirsiniz. İnanılmaz tür çeşitliliğine ve merkezi konuma sahip olan Berlin Hayvanat Bahçesi’nde heyecan verici deneyimler sizleri bekliyor.

Akvaryum Berlin

Hayvanat bahçesinin hemen yakınında yer alan akvaryumdaki balıklara, mercanlara hayran kalabilirsiniz. Çeşitli deniz canlıları yanı sıra orman yaşamına ait canlılar burada sizleri bekliyor.

Alman Teknoloji Müzesi

Teknoloji meraklısı gençler ve çocuklar ya da genç kalanlar için harika bir müze. Yaklaşık 26.500 m²’olan müzede yer alan pek çok bölümü keyifle gezebilirsiniz. Eski fabrika, tren, uçak ve daha pek çok makine yanı sıra heyecan verici deneyleri inceleme fırsatı da bulacaksınız. Burada yer alan pek çok sergi çocukların anlayabileceği şekilde tasarlanmış.

İnternet Sitesi: www.sdtb.de

Tabiat Tarihi Müzesi

Berlin’de çocukla gezilecek yerler arasında en ilginç olanlardan biri de kuşkusuz Tabiat Tarihi Müzesi. Burada çok eski dönemlerde yaşamış canlıları keşfedebilirsiniz. Berlin’in Mitte semtinde yer alan Tabiat Tarihi Müzesi, Berlin’de çocuklarla gezebileceğiniz en popüler yerlerden. Özellikle dinozorlara meraklı çocuklarınız varsa tam yerindesiniz demektir. Giraffatitan brancai’nin dev iskeleti ve Tristan, Amerika’dan gelen Tyrannosaurus rex’in iskeleti son derece ilgi çekici. Geceleri yapılan meşaleli ve rehberli turlara katılarak daha heyecanlı bir gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca sanal gerçeklik sayesinde bu hayvanları canlı gibi etkileşimli izleme şansınız da var. 

İnternet Sitesi: www.museumfuernaturkunde.berlin

Kültür, eğlence ve tarih dolu Berlin’de çocukla gezilecek yerler
Tabiat Tarihi Müzesi

LEGOLAND Keşif Merkezi

Berlin’de çocukla gezmek için en güzel yerlerden biri olan Legoland Keşif Merkezi, şehrin merkezinde yer alıyor. Potsdamer Platz’daki Legoland Keşif Merkezi, minyatür bir Lego dünyası, interaktif oyun alanları, üç boyutlu bir sinema ve tabii ki kendi yaratıcılığınızı inşa etmek için birçok Lego bulunuyor. Yanınızda 3-11 yaş arası çocuğunuz varsa burayı mutlaka gezmelisiniz.

Tierpark

Berlin’in ikinci hayvanat bahçesine olan Tierpark, 1954 yılında kurulmuş ve 160 hektar alanı kaplayan bir yer. Burada kutup ayıları, Afrika filleri ve manatlar dahil 9.000’den fazla egzotik ve yerli hayvan yer alır. Özellikle havanın güzel olduğu günlerde Berlin’de çocukla gezmek için ideal bir bahçedir.

FEZ Wuhlheide Çocuk, Gençlik ve Aile Merkezi

FEZ Wuhlheide Çocuk, Gençlik ve Aile Merkezi, eğlenmek için harika bir yer. İçerde, yaratıcı ve pedagojik açıdan iyi geliştirilmiş aktiviteler, zaman zaman değişen hafta sonu programları, oyun alanları, etkinlikler, kapalı yüzme havuzu ve yaz aylarında plaj, spor alanları, açık hava sahnesi ve daha pek çok farklı aktivite sizleri bekliyor. FEZ Berlin merkezinden s-bahn’a yaklaşık 20 dakika uzaklıkta, büyük bir parkın ortasında yer alıyor. Merkezde yer alan Orbitall Uzay Merkezi ise tüm araştırmacıları genç bilim insanlarına açık. Burada ayrıca Rus Mir uzay istasyonunu da inceleyebilirsiniz.

İnternet sitesi: www.fez-berlin.de

Berlin Reichstag (Parlamento Binası)

Berlin Parlamento Binası tepesinde görmeniz gereken bir cam kubbe taşır. Üstelik buradan şehrin panoramik manzarasını da izleyebilir ve şehrin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Holocaust Memorial

Peter Eisenman tarafından tasarlanan ve Yahudi soykırımında hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıt, görülmesi gereken yerlerden biri.

Berlin Topography of Terror

Topography of Terror Berlin’de bulunan bir tarih müzesi. Bu binanın dikkat çeken özelliği, Nazisubayları tarafından 1933’ten 1945’e kadar ana merkez olarak kullanılmış olmasıdır. Müzede bu döneme ait bilgilere tanık olabilirsiniz.

Berlin’in Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı)

Brandenburger Tor, Berlin’in olduğu kadar ülkenin de simgelerinden biri. Bu kapı bir yanıyla Unterden Linden Caddesi diğer yanıyla Tiergarten Parkı’na uzanır.

Berlin Potsdamer Platz ve Checkpoint Charlie

Berlin’de çocukla gezilecek yerler arasında en meşhur olan bölge kuşkusuz Checkpoint Charlie’dir. Ülkenin ikiye bölündüğü dönemde Doğu ve Batı Berlin arasında geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’de tarihe tanıklık edeceksiniz. Burada Potsdamer Platz meydanı da gezebilirsiniz. Potsdamer Platz Avrupa’da trafik ışıkları yerleştirilen ilk meydan olarak biliniyor. Bu ufak bilgiyi de çocuğunuzla paylaşabilirsiniz.

Berlin Potsdamer Platz ve Checkpoint Charlie
Berlin Potsdamer Platz ve Checkpoint Charlie

Müzeler Adası

Berlin’de çocukla gezilecek yerler arasında önemli noktalardan biri de müzeler adası. Adada Bode Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum ve Pergamonmuseum olmak üzere beş müze bulunur. Aynı yerde bulunmaları geziyi kolaylaştırdığından rahatça gezebilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.