Kulakta sıvı toplanması   

          Kulakta sıvı toplanması nedir ve nasıl tedavi edilir?                         
Normal işitme için orta kulak ve kulak zarı önemlidir. İkisi sesleri iç kulağa iletirler.
Dış kulak yolundan gelen ses dalgası kulak zarına çarpar, zarı titreştirir ve orta kulaktaki kemikler yoluyla iç kulağa ulaşır. Burada elektriksel mesaja dönüşerek sinir yollarıyla beyine kadar gider.

Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan bir boşluktur. Zarın her iki tarafındaki basınç eşitlendiğinde, zar tam esnek hale gelir ve işitme normal şartlarda gerçekleşir. Orta kulağı, boğaza bağlayan ‘Östaki’ adlı kanalda oluşan sorunlar, orta kulakta hastalıklara yol açar.

Bakteri veya virüslerle orta kulağa östaki kanalı yoluyla gelirler, burada ürerler. Bu bölgede yani kulakta sıvı oluşturarak enfeksiyon ve işitme kaybına yol açabilirler.

Çocukları korumak için…

Çocuklar ve bebeklerle temas etmeden önce ellerinizi yıkamanız, okul çağındaki çocukların sık sık ellerini yıkamaları hastalık bulaşmasını önlemede oldukça etkilidir. Yine bebeklerin ve çocukların bulundukları ortam kontrollü olarak havalandırılmalı, oda ısısı çok sıcak veya çok soğuk olmamalı (ortalama 21- 23 derece olmalı), kışın kalorifer ile ısınma sağlanıyorsa kalorifer peteğinin üzerine bir tas su koyularak veya soğuk buhar cihazı varsa ara sıra çalıştırılarak odanın havası nemlendirilmelidir. Hasta olduğunu bildiğiniz eş, dost akrabanızdan hastalığı geçinceye kadar sizi ziyaret etmemesini, edecekse de bebeğe ve çocuğa yaklaşmaması rica edilmelidir.

Küçük çocuklar ve bebeklerde bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş olduğundan hastalıklara karşı bizlerden daha savunmasızdırlar. Eğer evde anne veya baba hasta ise bebekle ilgilenirken maske takarak bebeği korumaya çalışmalıdır. Bebeklerin burnu daima açık tutulmalı, sık sık kontrol edilmeli ve gerektiğinde uygun bir burun aspiratörü ile temizlenmelidir.

Tanı ve tedavi

Tanı, kulak ağrısı, kulak tıkanması, kulak akıntısı, işitme azlığı gibi şikâyetlerden bir kulak burun boğaz uzmanına gidilmesiyle konulur. Bebekler ise kulak ağrılarında genellikle bitmeyen bir ağlamayla ve ağrıyan kulağın bulunduğu tarafa kafayı hafifçe boyna doğru eğerek sıkıntılarını anlatmaya çalışırlar. İlaç tedavisi ile genellikle 2-3 hafta gibi bir zamanda hastalık tedavi edilir. Eğer orta kulaktaki sıvı uzun süreli tedaviye rağmen kaybolmazsa, cerrahi yöntemlere başvurmak gerekir. Tüp takılarak işitme sağlanır. Tüpler 6 -12 ay kadar bölgede kalabilir. Tüpler daha sonra kendiliğinden düşecek, yerlerinde bıraktıkları delikler de kendiliğinden kapanacaktır.

Özellikle çocuklarda ve bebeklerde kulakla ilgili sorunlar acil olarak değerlendirmelidir. Evde herhangi bir tıbbi veya tıbbi olmayan müdahale ve ilaç verilmeksizin bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Op.Dr.Mete Alioğlu  –  KBB Uzmanı 

                                                                                                                    

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here