Ana Sayfa Psikoloji Çocuk Psikolojisi Korona virüs çocuklara nasıl anlatılmalı?

Korona virüs çocuklara nasıl anlatılmalı?

Aralık 2019 tarihinde Çin’den gelen bir haber dünya gündemine oturdu. Sınır komşularımızda da görülen korona virüs yeni adıyla kovid 19 nedeniyle herkes endişeli. Erişkinler endişeli olunca çocuklar daha da fazla endişelenir. Aileler çocukları hem bu endişelerden hem de korona virüs enfeksiyonundan korumak için neler yapabilir? Bugün endişeler bölümünden bahsedelim ve korona virüs çocuklara nasıl anlatılmalı, neler yapılmalı konusuna değinelim.

Korona virüs hakkında çocuklarla konuşurken…

  • Öncelikle çocukların, sizler endişelendikçe daha çok endişeleneceklerini bilmenizde fayda var. Dolayısıyla öncelikle kendi endişelerinizle başa çıkmanız gerekir. Korona virüs konusunda çok kaygılıysanız çocuklara bunu yansıtmamaya çalışın. Eğer kendi endişenizle başa çıkamıyorsanız o zaman çocukla mümkünse siz konuşmayın.
  • Bir konudan hiç bahsetmemek de çocukların endişelerini arttırır. Sokakta maskeli gezenleri, haberleri, arkadaşlarından duyduklarını anlamak isterler. Onları tüm bu abartılı davranışlardan, anlatımlardan korumanın ilk yolu doğru bilgileri sizin vermeniz ve onunla konuşmanızdır.
  • Çocuklarla gelişim dönemlerine uygun konuşun. Anlayabilecekleri kadar bilgiyi, korkutmadan verin.
  • Çocuklarınızı dinleyin. Böylece ne bildiklerini ve ne merak ettiklerini öğrenebilirsiniz. Buna göre ona yanıtlar verebilirsiniz.
  • Korkutucu davranışlar ve konuşmalar yapmayın. Temizlik konusunda aşırı titizlik göstermek, kurallara daha uyar diye korkutmak başka sorunlara yol açar unutmayın.
  • Hijyen çocuklara öğretilmesi gereken temel becerilerdendir. El yıkamanın önemini, nasıl yıkaması gerektiğini, öksürürken nasıl ağızlarını kapayacaklarını gösterin. Ama abartarak çocukta takıntı haline getirmeyin.
  • Belirsizlikler korkuyu, endişeyi arttırır. Çocuklarınızın yaşamını abartılı şekilde kısıtlamayın. Okula, arkadaş toplantılarına gitmelerine engel olmayın. Rutin önemlidir.
  • Çocuklar kendileri için endişelenirler. Bu nedenle onlara hastalığın nadir görüldüğünü (klasik gripten daha az görülüyor) ve çocukların duyarlılığının daha az olduğunu (uzmanların açıklaması bu şekilde) söyleyin. Güven endişeyi azaltır.
  • Çocuklarla iletişiminizi, onları dinlemeyi sürdürün. Her sorunun yanıtını bilemeyebilirsiniz. Ama öğrendikçe onunla paylaşacağınızı ve kendi soruları olursa size sorabileceğini bilmesi önemlidir.
Prof. Dr. Bengi Semerci
Prof. Dr. Bengi Semerci
Çocuk,Genç ve Yetişkin Psikiyatristi Bengi Semerci. Bengi Semerci Enstitüsü'nde hizmet vermektedir. Prof. Dr. Bengi Semerci'yi sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

SON YAZILAR

Kırık saç uçlarını onarmak mümkün mü?

Koronavirüs salgını nedeniyle çoğu insan kuaförlere daha az gitti. Belkide saçlarız kesim yada bakım yaptıramadığınız için yıprandı. Bazıları evde saçlarını kendi kesti yada pahalı...

Meme estetiği emzirmeye engel değil

Meme estetiği kadınlar tarafından sıkça tercih edilen bir estetik operasyon. Her ne kadar anneliğin simgesi olsa da memede yaşanan sorunlar, günümüzde gelişmiş ameliyat teknikleri...

Hamilelik bel fıtığı sebebi olabiliyor!

Bel fıtığı, genellikle yaşam koşullarımız, hareketsizlik, obezite, sigara, stres, ağırlık kaldırma, yanlış hareketler, gebelik bazen de düşme sonucu oluşan travmalar nedeniyle oluşabiliyor. Bel fıtığından...

Soğuk algınlığında faydalı olan bitki çayları hangileri?

Soğuk kış günlerinde sıcak bitki çayları ile hem içimizi ısıtıp hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Zira aniden soğuyan hava sıcaklığı, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve...