Ana SayfaSeyahatKonya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

Konya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

-


Dünyaca ünlü düşünür Mevlana Celaleddin Rumi‘nin yaşamış olduğu Konya, Anadolu’da gerek tarihi gerek ise doğal güzellikleri ile önemli bir yerleşim yeridir. Mevlana’nın dediği gibi her dilden, ırktan insanı çağırmakta ve en iyi şekilde ağırlamaktadır. Konya’da çocuklarla gezilebilecek yerler olduğu gibi her yaştan insanı kendine çeken Mevlana Müzesi, eşsiz güzellikteki camiler, Karatay Medresesi, Atatürk Evi, Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri gibi yerler ve şehre 50 km. mesafede bulunan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çatalhöyük yer alır.

Konya’da yaşayanlar ve Konya’ya seyahat edecek olan kişiler için harika bir liste çıkardık. Özellikle de Konya bölgesinde çocuklarla da gidebileceğiniz yerleri seçtik

Konya’da çocuklarla gezilebilecek yerler listemiz

Konya, gezilecek yerler açısından konuklarına inanç turizminden, mağara turizmine, ekstrem sporlardan, insanlığın ilk izlerine kadar pek çok farklı seçenek sunmaktadır. Nasreddin Hoca ve Mevlana gibi önemli kişilerin yaşamış olduğu bu güzel şehirde, çocuklarla gezilecek çok yer, yapılacak pek çok faaliyet bulabilirsiniz.

Türk Yıldızları Parkı

Şehrin kuzey girişinde yer alan Türk Yıldızları Parkı, özellikle gökyüzü tutkunu miniklerin sevebileceği bir yer. Adını Millî gururumuz Türk Yıldızları hava akrobasi ekibinden alan bu parkta bir de uçaktan restoran mevcut. Havacılık tutkunu çocuklarınız varsa mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Konya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Tropikal Kelebek Bahçesi, Türkiye’deki ilk kelebek koruma alanı olup 1,200 m² kelebek uçuş alanına sahiptir. Bu bahçede kelebekleri doğal alanlarında uçarken gözlemleyebilir, onlar hakkında bilgi edinebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Sadece kelebekleri değil farklı böcekleri, bitkileri de yakından inceleyebilir sunulan eğitim programlarına katılabilirsiniz. Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip bu parkı Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alıyor. Konya’da çocuklarla gezilebilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan bu özel bahçeyi gezmenizi öneririz. Pazartesi günleri kapalı olduğunu unutmayın! Web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Akşehir ilçesinde bulunan Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1992 senesinde onarılması ile ziyarete açıldı. Müzede Akşehir’de görülen karma kültürü anlatan etnografik eserler sergileniyor.

Kyoto Japon Parkı

Bu güzel Japon Bahçesi yemyeşil bir alan olarak dikkat çekiyor. 2010 yılında hizmete açılan park, içerisinde ayrıca restoranda yer alıyor. Japonların ünlü bahçelerinin bir yansıması olan Kyoto Japon Parkı, Konya ve Kyoto şehirleri arasında kardeşlik bağının bir göstergesi olarak kurulmuş.

Meram Bağları

Akarsu kenarında ağaçlık bir mesire yeri olan Meram, halkın ve turistlerin dinlenmek ve doğa ile kucaklaşmak için tercih ettikleri bir yerdir. Burada çocuklarınızla oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

80 Binde Devr-i Alem Parkı

Konya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

2014 yılında açılan 80 Binde Devr-i Alem Parkı sizi ve çocuklarınızı masal dünyasına davet ediyor. Ayrıca parkta masal kahramanlarının yanı sıra kültürel miraslarımızı yansıtan 120 minyatür ve hatta dinazorlar bulunuyor. Konya’da çocuklarla gezilebilecek yerler arasında en eğlenceli parklardan biri olan park Meram ilçesinde bulunuyor.

Çatalhöyük

Dünyanın en önemli arkeolojik sit alanlarından biri olan Çatalhöyük, M.Ö. 9000’e tarihlenebilecek, sürekli yerleşim izleri taşıyan Neolitik Çağ’a ait bir yerleşim yeridir. Burada Doğu ve Batı olmak üzere iki adet höyük bulunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında çocuklar için etkinlikler de yapılıyor.

Oymalı Yeraltı Şehiri

Yeraltı şehirleri halkın bir tehdit durumunda rahatça kaçabilmesi ve saklanabilmesi amacıyla kurulmuş yerlerdir. İçinde ahır, erzak depoları, kilise, sarnıç ve mezarlık alanları bulunmaktadır. Bizans döneminde yaşanan baskılar sonucu bölgedeki Hristiyan toplulukları yeraltı yerleşimleri oluşturmuşlardır.

Sille Köyü

6000 yıllık geçmişi ile yıllara meydan okuyan bu eski Rum köyünde, dünyanın en eski ve en büyük manastırları arasında yer alan Ak Manastır yer almaktadır. Tarihî İpek Yolu üzerinde yer alan köyde Roma ve Bizans Dönemi’ne ait yapılar da bulunmaktadır. Çocuğunuzla ölümsüzleştireceğiniz harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ayrıca köyde yer alan Zaman Müzesi’de ilginizi çekebilir.

Karapınar Çölü

Türkiye’nin çöl özelliği gösteren tek alanı olan Karapınar, tarihî İpek Yolu üzerinde yer almakta krater gölleri ve diğer doğal güzellikleri ile ilgi çekmektedir.

Konya Atatürk Müzesi

Konyalılar tarafından 1928 yılında Atatürk’e hediye edilen ev, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede Atatürk’ün şahsi eşyaları, döneme ait belgeler, fotoğraflar ve Atatürk’ün burada yazdığı günlük de sergilenmektedir.

Konya Arkeoloji Müzesi

Eski çağlardan günümüze bu coğrafyada yaşamış kültürlerin izini sürebileceğiniz özel bir müzedir.

Eşrefoğlu Camisi

Çivi kullanılmadan yapılmış, ahşap oymacılığının en güzel örneklerinden biridir. Konya’nın Beyşehir ilçesindeki bu caminin özelliği ahşaptan yapılmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmış hem tarihi hem sanat eseri olma özelliği göstermesidir.