Ana SayfaYaşamKışın çocukla araba yolculuğu yaparken ısı ve güvenliğe dikkat!

Kışın çocukla araba yolculuğu yaparken ısı ve güvenliğe dikkat!

-

Soğuk kış günlerinde kimimiz sabah işe giderken çocuklarımızı okula veya bakımını yapan kişiye bırakmak zorunda kalabiliyoruz. Kimi zaman da gün içerisinde gezmek ya da alışveriş amaçlı çocukla birlikte dışarı çıkıyoruz. Bu gibi durumlarda ebeveynler olarak en çok endişelendiğimiz konu çocuğun üşümesi ve hasta olması. Aslında hasta eden soğuk değil mikroplar fakat soğuk hava vücut direncini düşürdüğü için buna zemin hazırlıyor. Ayrıca üşümek konfor açısından çok da sevmediğimiz bir şey. Kışın çocukla araba yolculuğu yaparken ısı ve güvenliğe dikkat etmek önemli.

Kışın çocukla araba yolculuğu yaparken bunlara dikkat!

Kışın çocukla araba yolculuğu yaparken çocuğun üzerinde olan kabarık montlar emniyet kemerlerinin çocuğun vücudunu doğru şekilde kavramamasına ve ani bir frende çocuğun kemerin arasından kaymasına sebep olabiliyor. Bu sebeple çocuğun kıyafetlerini uygun şekilde giydirmek gerekiyor.

  1. Arabada bebekler için kullanılan ana kucağını arabada bırakmak yerine evin içinde saklayın. Koltuğu oda sıcaklığında tutmak, çocuğun vücut ısı kaybını azaltacaktır.
  2. Dışarı çıkmadan önce açıkta kalacak olan yüz ve el bölgesine çocuğunuzun kullandığı nemlendirici kremlerden sürebilirsiniz. Bu soğuğa maruz kalan cildini korumaya yarar. Ayrıca kar yağmış ve ardından güneş açmış ise kardan yansıyan ışınların da teninizi bronzlaştıracağını unutmayın. Güneşten koruyucu kullanmanız gerekebilir.
  3. Çocuğunuzu ince katmanlar hâlinde giydirin. İç kısma çok sıkı olmayan tayt ve uzun kollu body giydirip üzerine pantolon ve yün kazak giydirebilirsiniz. Hava çok soğuksa bunun da üzerine ince bir polar ya da hırka giydirilebilir. Bebekler için genel kural yetişkinlerden 1 kat daha fazla giydirmektir. En üste de şapka, bere ve bir palto giydirmek (bebek ise battaniyeye sarmak) uygun olur.
  4. Bere, eldiven, atkı, kalın çoraplar veya patikler çocukların sıcak kalmasını sağlar. Okul çağındaki çocuklar parmaksız eldivenleri severler ama bu parmak uçlarını ısıtmayacaktır. Bu nedenle tüm eldiven daha iyidir. Yine de çocuğunuz ısrar ediyorsa yanınıza tüm parmaklı eldiveni almayı unutmayın ve arada bir parmak uçlarını kontrol edin. Eldiven ıslanırsa değiştirin. Islak eldiven daha soğuk tutar. Aynı şekilde ıslak pantolon paçaları ve çoraplar da ekstra üşümeye yol açar.
  5. Araba koltuğunda emniyet kemerini montun kabarıklığını göz önüne alarak ayarlayın. Kemer ile çocuk arasında çok boşluk kalmaması ama öte yandan da çocuğu çok sıkmaması gerekir.
Kışın çocukla araba yolculuğu yaparken ısı ve güvenliğe dikkat!
  1. Yanınıza battaniye aldıysanız bunu emniyet kemerini taktıktan sonra üzerine örtün. Araba bir süre sonra ısındığında çocuğun montunu çıkarmanız gerekeceğini unutmayın. Bu sebeple mont, panço gibi en üste giydiği giysi çıkarılabilir olması gerekir. Aksi halde araba çok ısındığında bebeğiniz fazla ısıya maruz kalır. Atkı sararken de dikkatli olunmalı çocuğun nefes alma payı mutlaka kontrol edilmelidir. Araba ısındığında bu da çıkarılmalıdır. Fazla ısınma da tehlikeli olabilir.
  2. Araba koltuğunuz için koltuğa ait olmayan başka malzemeler, kemer vb. eklentileri kullanmayın. Orijinal kendi aksesuarları en güvenlisidir. Bebekler için ana kucağının içine battaniye koyacaksanız çok kalın ve kabarık olmamasına dikkat edin. Çok kabarık ürünler emniyet kemerinin doğru konumlanmasını engelleyebilir ve bebeğin koltuk içinde sıkışmasına da sebep olabilir.
  3. Yolda acil bir durumda kullanılmak üzere arabanızda ekstra battaniyeler, kuru kıyafetler, su, eldivenler ve paketli atıştırmalıklar bulundurun.
  4. Beslenmesine dikkat edin. Sağlıklı ve doğru beslenme vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacaktır. Uyku da bir diğer önemli faktördür.
  5. Araba ısındığında bebeğin üzerindekileri azaltmak için arabayı uygun bir yerde emniyetli şekilde park ettikten sonra bunu yapmayı deneyin. Araba kullanırken arkaya dönerek bebeğin kıyafetlerini çıkarmaya çalışmayın. Eğer durabileceğiniz bir yer yoksa arabayı fazla ısıtmak yerine az ısıtabilirsiniz. Ana yollarda durarak bebek kıyafeti çıkarmak tehlikeli olabilir.