Kırtasiye malzemeleri alerjik reaksiyona sebep olabilir!

Okullar açılırken, kırtasiye raflarını dolduran rengârenk ürünler çocukları cezbediyor. Ama piyasada, kırtasiyeler dışında satış imkânı bulan, standartlara uygun olmayan malzemeler de yok değil. Her ne kadar bu sağlıksız ürünler, yapılan denetimler sonucu oldukça azaldıysa da ucuz ürün olarak piyasaya sunulan bu malzemeler yine de alıcı bulabiliyor. Oysa okul alışverişinde çocukların sağlığı için dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle alerji, parmak izi gibi kişiye özel farklılıklar gösterdiğinden, kimi zaman ürünün kalitesine bağlı olmaksızın da alerjik reaksiyon görülebiliyor.

Türk Dermatoloji Derneği Alerjik Hastalıklar Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Oktay Taşkapan, “Kırtasiye malzemelerini seçerken çok renkli ve kokulu ürünlerden, solvent bazlı yapıştırıcılardan kaçınılmalı. Alınacak ürünün üzerinde ‘TSE’ ve ‘CE’ işaretlerinden en az birinin yer aldığından emin olunmalıdır” dedi.

Kırtasiye malzemeleri alerjik reaksiyona neden olabiliyor

Yüksek oranda nikel içeren makas, kalemtraş, pergel, zımba gibi ürünlerin kullanımıyla özellikle ellerde temas egzeması gelişmekte, bazen de yaygın döküntülerle karşılaşılabilmektedir. Pastel boya, sulu boya, oyun hamuru ve silgi gibi malzemelerde bulunabilen azo boyaları hem temas alerjilerine neden olmakta, hem de kanserojen etki göstermektedir. Yine bu ürünlerde yumuşatıcı olarak kullanılan fitalatların da kanserojen olduğu, ayrıca astıma yol açabileceği gösterilmiştir. Sinir ve bağışıklık sistemi üzerinde zararlı etkileri olan alüminyum, antimon, arsenik, bizmut, civa gibi ağır metallerin de bazı boya ve oyun hamurlarında saptandığı bildirilmektedir.

Çanta, beslenme çantası, kalem kutusu ve matara gibi ürünlerin yine azo boyaları, kanserojen olduğu bilinen poliaromatik hidrokarbonlar ve formaldehit içerebildiği saptanmıştır. Özellikle tekstil ürünlerinde, çantalarda, yapıştırıcılarda, boya ve cilalarda bulunan formaldehit de kanserojen özellik göstermekte, ayrıca temas egzeması ve astıma yol açabilmektedir.

Hem kanserojen hem de bağımlılık yapıyor

Kokulu silgilerin içerdiği “fragrans” da temas alerjilerine neden olabilmektedir. Solvent temelli yapıştırıcılara da dikkat edilmelidir, bu ürünler hem kanserojen etki göstermekte, madde bağımlılığı oluşturabilmekte, hem de alerjiye sebep olabilmektedir. Kırtasiye malzemesi alırken, çok renkli ve kokulu ürünler tercih edilmemeli, solvent bazlı yapıştırıcılardan uzak durulmalı ve ürünlerin üzerinde “TSE” ve “CE” işaretlerinden en az birinin bulunduğundan emin olunmalıdır.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.