Kırmızı pancar mücveri 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Kırmızı pancar mücveri

Kırmızı pancar ile neler yapabileceğimiz fazla bilmiyoruz. Aslında bu şifa deposu gıdanın kullanılabileceği çorbadan, ana öğüne pek çok yemek çeşidi var. Yeter ki biz bu besin ile yemek yapmak isteyelim. Daha önce tarifini verdiğimiz pancar çorbası, pancarlı ayran (kefir), borş çorbası, kinoalı pancarlı bebek maması tariflerine şimdi kırmızı pancar mücveri de eklendi.

Kırmızı pancar mücveri

Malzemeler

1 adet orta boy pancar
2 adet mor havuç veya turuncu havuç
1 adet yumurta
1 çay kaşığı ucu ile az miktarda tuz
3 çorba kaşığı tam buğday unu
2 – 3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Pancar ve havucun kabukları soyulur. Çiğ olarak rendelenir. Rendelenince çok sulanır ise elle sıkılır. Sıkılmış pancar ve havuç içerisine yumurta kırılır, tuz ve un ilave edilerek karıştırılır.  Çok az zeytinyağı dökülmüş tavada arkalı önlü pişirilir.
Yoğurt ile afiyetle yenir.

Not: Arzu ederseniz içine sakız kabak da rendeleyebilirsiniz.

Doç. Dr. Mahir Gülcan’ın notu:

Kırmızı pancar bol lif içeren besleyici bir kök sebzedir. Kırmızı renkli besinlerin kansere ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri vardır. Hatta ileri yaşlarda beyni genç tutmak isteyenlerin de beslenmelerinde kırmızı renkli sebze ve meyveleri yer vermesi yerinde olur.  Kırmızı renkli bu gıdaların faydaları genellikle antosidan içeriğine bağlıdır. Kırmızı pancara bu rengi veren ise betalain grubu maddelerdir.  Bu maddenin iç organları koruyucu, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları engelleyici çok büyük faydası vardır. Yalnız bu fayda, betalainleri vücudunuzun kullanabilme yeteneğine bağlıdır yani genetik yapınızla ilgilidir. Kırmızı pancar; Bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini, bağırsak çalıştırıcı yoğun lif, sinir ve kas fonksiyonlarını güçlendirici potasyum, kemik, karaciğer, böbrek ve pankreas sağlığını destekleyici manganez, kalp damar hastalığına, sakat doğumlara ve kansızlığa karşı koruyucu folik asit B vitamini, sarı nokta göz hastalığını engelleyen lutein ve zeaksanthin içermektedir. Tüm bu verilere bakıldığında çocukların menüsünde yer alması da gereklidir.

Kırmızı pancar çorbası,  kinoalı pancar , borş çorbası tariflerimize de bakmak isteyebilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.