Ana SayfaAileKırık saç uçlarını onarmak mümkün mü?

Kırık saç uçlarını onarmak mümkün mü?

-

Koronavirüs salgını nedeniyle çoğu insan kuaförlere daha az gitti. Belkide saçlarız kesim yada bakım yaptıramadığınız için yıprandı. Bazıları evde saçlarını kendi kesti yada pahalı ürünler kullanarak bakım yapmaya çalıştı. Kozmetik mağazalarında kırılmış ve yıpranmış saç uçları için birçok ürün satılıyor ancak her ürün işe yaramayabilir. Peli kırık saç uçlarını onarmak gerçekten mümkün mü?

Kırık saç uçlarını gerçekten onarılabilir miyiz?

Kırık saç uçlarını gerçekten onarmak pek mümkün değil. Tek çare ise saç uçlarını keserek düzeltmek. Saçları kırpmak kırılmanın yukarı doğru hareket etmesini önler. Yani kırıkları çoğalmadan yok etmek en iyi çözümdür.

Peki kozmetik mağazalarında satılan ürünler neden bölünmüş uçları düzeltebileceklerini söylüyor? Aslında kırık uçlar geçici olarak düzeltilebilir. Piyasada kırılmış saç uçlarını onarabilecek birçok ürün ve tedavi var. Bir sonraki saç kesiminize kadar saçınızın ekstra pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine ihtiyacınız varsa bu ürünler işinize yarayacaktır. Ancak bunun geçici bir çözüm olduğu unutulmamalı. Sorunu gerçekten çözemeyebilirler.

Saçlarınızın kırıldığını nasıl anlarsınız?

İlk olarak saç uçlarınızın kuru ve kırılgan hale geldiğini fark edeceksiniz. Sonra sonunda saçınızın kırılacağı yerde beyaz bir ampul göreceksiniz. Son olarak saçınızın iki veya daha fazla yöne ayrıldığını fark edeceksiniz. Saçınızın ucunda küçük beyaz ampuller gördüğünüzde kesinlikle saç kestirme zamanıdır. Çünkü bu ampuller saçınızın kırılmasının ve bölünmesinin son evresidir. Saçınızı bir halat gibi düşünün uçlar çözülmeye ve kırılmaya başladığında kesilene kadar çözülmeye devam edecektir.

Ayrık uçları önlemenin en iyi yolu nedir?

  • İlk olarak yüksek ısılı fön, maşa ve düzleştirici gibi saçı kurutan şeylerin kullanılmaması önerilir.
  • Isı ile şekillendirmeyi haftada bir veya iki kez ile sınırlamak ve bunu yaparken ısı koruyucu sprey kullanmak ve en önemlisi her 8-12 haftada bir düzenli kesimler yaptırmak önemli.
  • Ayrıca saçları pürüzsüz, sağlıklı ve yumuşak tutmak için nemlendirici saç kremleri ve saç maskeleri kullanabilirsiniz.

Bu uygulamalar saçınızın daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.