Ana Sayfa06 -12 ay yemekKerevizli havuçlu püre 7 ay üzeri bebekler için yemek tarifi

Kerevizli havuçlu püre 7 ay üzeri bebekler için yemek tarifi

-

Kerevizli havuçlu püre

Malzemeler

  • 1 -2 dilim kereviz
  • 1 adet küçük patates veya 1 çorba kaşığı pirinç, karabuğday veya kinoa (Karabuğday ve kinoa önceden ıslatılmış ve haşlanmış olmalıdır aksi halde sebzeler ile aynı sürede pişmez.)
  • 1 küçük havuç
  • 1 adet et suyu bulyon (ev yapımı) ya da 3  çorba kaşığı haşladığınız etin suyu.
  • 1 çay kaşığı naturel sızma zeytin yağı

8 aylık bebeğiniz için hekiminiz başlattıysa 1 kibrit kutusu kadar önceden haşlanmış kuzu eti didikleyerek koyabilirsiniz. Bebeğiniz sevmiyor ise dana eti de olabilir ancak kuzu daha yumuşak olacağından biz kuzu olarak yazdık. Et ve et suyu birlikte konulabilir.

Hazırlanışı

Karabuğday veya kinoa kullanılacaksa önceden ıslatılmış ve bir süre yumuşayana kadar (yaklaşık 1 su bardağı su ile) haşlanmış olması gerekir. Pirinç kullanılacaksa sebzeler ile birlikte ocağa konulabilir.

Tüm sebzeler yıkanır, ayıklanır, doğranır ve tencereye 1,5 su bardağı su, et suyu bulyon ve/veya önceden haşlanmış et ile birlikte koyulur. Sebzeler yumuşadığında ocaktan alınır içine naturel sızma zeytinyağı ilave edilerek çatal ile ezilir ve püre kıvamına getirilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Sağlık deposu kereviz, havuç güzel bir kombinasyondur. Ülkemizde kerevizi kokusu nedeniyle sevmeyen bireyler olsa da anneler küçükken genellikle patates diye tanıtarak her çocuğa kereviz yedirmeyi başarmıştır. 8 ay civarı bebeklere et suyu, et verilmesi ülkemizde sık görülen demir eksikliğini gidermek anlamında önemlidir. Demirin en iyi kaynağı kırmızı ettir. Her yemekte olması şart değildir. Haftada birkaç defa kırmızı et yemesi yeterlidir.

Kereviz, stresten, karaciğere, tansiyondan, idrar yollarındaki problemlere kadar birçok soruna iyi gelen bir sebzedir. Protein, fosfor, demir, potasyum, A Vitamini, C vitamini, E Vitamini, kalsiyum içeren kereviz, tam anlamıyla bir vitamin deposudur ve kalorisi çok düşük bir besindir. Beta karoten içeren havuç ve kerevizin kokusunu biraz azaltan patates ile iyi bir püredir. Eğer bebeğiniz ilk defa bu besinleri yiyecek ise az miktarlarda zamana yayarak yemeklerine eklemeyi unutmayın.

Pirinç bebeklere ilk verilen gıdalardandır çünkü alerji riski düşüktür. Yerine karabuğday, kinoa kullanılabilir. Bunlarda tahıl zannedilse de aslında tahıl değildir. ve glüten içermez. Bu sebeple çölyak hastaları için iyi birer bitkisel protein kaynağıdır.