Ana SayfaPsikolojiÇocuk PsikolojisiKendine güvenen çocuk yetiştirmek elemizde

Kendine güvenen çocuk yetiştirmek elemizde

-

Çocuklar büyürken birçok beceri geliştirilirler. Hem bu beceriler hem de beceremedikleri şeylerle baş etmek çocuğun kendine güven duygusu oluşturmasını sağlar. Kendine güvenen çocuk yetiştirmek için ailelerin yapabilecekleri bazı şeyler vardır.

Öncelikle onlara örnek olunmalıdır. Sizin bir şeyleri başarmak için çabaladığınızı görmek, başaramayınca vazgeçmeyip devam ettiğinizi fark etmek onlar için model oluşturacaktır. Bunu yapmak için mükemmel olmanız gerekmez. Önemli olan çocuğun sizin vazgeçmediğinizi fark etmesidir.

Bunu sağlamak için onlara yaşlarına uygun bazı sorumluluklar verebilirsiniz. Bu sorumluluk bir sofrayı ya da oyuncaklarını toplamak, araba yıkamak, çamaşır katlarken size yardım etmesini istemek olabilir. Bunları yapmak ve başarmak çocuğa hem başarılı olma hissi verecek hem de takdir edildiğini düşünecektir.

Çocukları bir şey yapmaya çalıştıkları zaman çabaları için övün, sonuca odaklanmayın. Önemli olan çocuğun onu kazanmak, başarmak için gösterdiği çabayı sizin takdir ettiğinizi bilmesidir.

Başaramadıkları şeyi tekrar denemeleri için teşvik edin. Başaramadıkları zaman oluşan hayal kırıklığı nedeniyle vazgeçmek güven kaybına neden olur. Oysa kendine güven başarmaktan daha çok başaramadığınız zaman denemek ve onu tamir etmek ile ilgilidir.

Çocukların da bizler gibi başarısız olmalarına izin vermek gerekir. Çoğu anne baba çocukların başarısız olmasına kendileri tahammül edemezler Bu nedenle de onları başarmış gibi göstermeye ya da çocuklar başarılı olsun diye onların beceremedikleri şeyleri onlar adına yapmaya eğilimlidirler. Oysa çocukların kendine güvenmesi için başarısızlıkla mücadeleyi de öğrenmesi gerekir. Çocuğun başarısızlık duygusunu da tatması gerekir önemli olan hatalarını görebilmesidir.

Çocukları yeni şeyler denemek için teşvik edin.

Sadece çok iyi başarabildiği mükemmel olduğu işleri yaparak başka şeyler seçmemesini engellemenin yolu onları yeni şeyler denemeye teşvik etmektir. Böylece yeni başarılar yeni beceriler kendine güven hissi getirecektir.

Çocukların hedefler oluşturmalarına yardım edin. Küçük ve büyük hedefler oluşturmak o hedeflere ulaşmak kendine güveni arttırır. Çocukların yapmak istedikleri şeyleri listelemelerini sağlayabilir sonra o listeleri bir hedef haline getirmelerine yardımcı olabilirsiniz. O hedeflere nasıl ulaşılacağını öğrenmek bunun için çaba göstermek kendine güveni arttırır aynı zaman da ileriki yaşamlarında da nasıl hedefler oluşturacaklarını ve bu hedeflere nasıl ulaşmaları gerektiğini de öğrenmiş olurlar.

Çocuklara zaman ayırın. Bu zaman sürecinde onları dikkatle dinlediğinizi ve sadece ona odaklandığınızı hissettirin. Çocuklar önemsendiklerini hissettiklerinde kendilerine güvenleri artacaktır onları dinlediğinizi onlara fark ettirin onları yargılamayın sadece dinleyin ve değer verdiğinizi gösterir.

Kendine güvenen çocuk yetiştirmek için sevgi şarttır. Çocuklarınıza sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin. Çocuklar sevildiklerini bilmek isterler. Sadece uslu oldukları zaman değil her zaman sevildiklerini bilmek isterler. Bu nedenle iyi ya da kötü not aldığında hatta yaramazlık yaptığında da onu sevdiğinizi hissettirin. Yaptığı yaramazlığı onaylamadığınızı belirtin ama bunun sevgiden farklı olduğunu bilmesi onun kendine güveni artıracaktır.

Kendine güvenen çocuk yetiştirmek onu sadece alkışlamak değildir!

Kendine güven, birileri sizi alkışladığında ya da övdüğünde değil bir şeyler başardıkça gelişir. Kendine güven bir yeterlilik durumudur. Kendine güvenen çocuk ve erişkinler hayatla mücadele etmeyi, hayatın zorlukları ile baş etmeyi becerebildiklerinden hayat onlar için daha mutlu ve doyurucu olacaktır.