Kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltan cihaz geliştiriliyor

Kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltan cihaz geliştiriliyor

Kanser çağımızın hastalığı ancak bazı haberler yüz güldürüyor. Kanser ile ilgili bir açıklama geçtiğimiz günlerde ABD’den geldi. Amerikan Kanser Derneği’nin haberine göre, ABD’de akciğer, göğüs, kolorektal ve prostat kanserinden ölüm oranlarının 1991 ve 2016 yılları arasında yüzde 27 düştüğü açıklandı. Öte yandan bilim insanları kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltan cihaz geliştirdi. Bu yeni çalışmada hayvan deneyinde kullanılan cihaz ümit vaat ediyor.

Kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltan cihaz geliştiriliyor

Kemoterapinin kanser hücrelerini yok etmekle birlikte, sağlıklı hücrelere de zarar verdiği biliniyor. Doktorlar, ilaçlar görevini yaptıktan sonra fazla ilacı hastanın kanından temizleyebilirler ise kemoterapinin yan etkisi olan saç dökülmesi ve bulantı gibi durumların önüne geçebileceklerini düşünüyorlar. Bunun üzerine araştırmacılar, fazla kemoterapi ilacını vücuttan emen bir cihaz geliştirdiler. Sonuçları ACS Central Science’da yayınlanan çalışmaya göre ileride bu mümkün olabilir.

Kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltan cihaz üzerinde çalışılıyor

Araştırmacılar, 3D yazıcıyla ürettikleri poli diakrilattan yapılmış küçük silindirleri kullandı. İlaç absorbe edildikten  sonra damardaki ilaç konsantrasyonunu ölçen bilim insanları, cihazın kandaki ilacın yaklaşık yüzde 64’ünü kan dolaşımından temizlediğini  gördü. Araştırmacılar, cihazın hastaların kansere karşı savaşmasına yardımcı olmak, yan etkileri azaltmak veya kemoterapi dozunu arttırmak için yeni bir yol açabileceğini söylüyor. Ancak henüz hayvan deneyi aşamasında olan cihazın insanlarda denenmesi ve onayı için zamana ihtiyaç var.

 

Referans araştırma: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acscentsci.8b00700

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.