Ana SayfaHaberKardeşler birbirininin gelişimini etkileyebilir

Kardeşler birbirininin gelişimini etkileyebilir

-

Ebeveynlerin çocuklarının gelişimini olumlu yönde etkileyebilecekleri bilinen bir gerçek. Çocukların kendine olan güveni, okul başarıları ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin aile içi tutumlarla ilişkili olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak çocukların davranışlarını etkileyen tek şey anne ve babaları değildir, kardeşler de birbirininin gelişimini etkileyebilir

Kanada’da yapılan araştırma, ebeveynler gibi kardeşlerin de birbirlerinin gelişimini etkileyebildiğini gösteriyor. Yapılan araştırmada bilim insanları, yaşça büyük bir kardeşten gelen sıcaklık ve desteğin, küçük kardeşin dil gelişimini, başkalarının hislerini ve bakış açılarını anlamalarına yardımcı olan empati yeteneğini geliştirebileceği buldu.

Child Development dergisinde yayınlanan araştırmada nazik, destekleyici ve anlayışlı çocukların kardeşlerini benzer şekilde davranma konusunda etkiledikleri görüldü. Araştırmacılar, “Bir çocuk başkaları ile empati kurabilmeye çabalıyorsa ve empati kurabilen bir kardeşi varsa, zamanla kendisi de bunu başarabilir.”diyor.

Gelişimin erken dönemlerinde empati kurmayı öğrenmek, başkalarına nezaket, saygı ve anlayışla davranmada ömür boyu sürecek davranışalar oluşturabilir. Bu çocuklar büyüdüklerinde empati kurabilen arkadaşlar, eşler ve ebeveynler olabilirler.

Küçük kardeşlerin de etkisi var

Genelde büyük kardeşlerin küçük kardeşlerin üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu düşünüyoruz. Büyük ağabey veya ablalar kardeşlerden daha deneyimli ve bilgilidir. Bununla birlikte araştırma hem küçük hem de büyük kardeşlerin birbirlerinin empati gelişimine katkıda bulunduğunu da gösteriyor.

Büyük kardeşler, küçük kardeşler için rol model olabilirken aynı durum küçük kardeşler için de geçerli. Araştırmaya göre empati becerilerine sahip küçük kardeşler de büyük kardeşlerine rol model olabiliyor. Kardeşlerden biri olumlu davranışlar gösteriyorsa diğeri de bunu örnek alabiliyor.

Kardeşler arası yaş farkının fazla olması etkili mi?

Araştırmaya katılan kardeşlerin yaş farkı en fazla dörttür. Ancak, yaş farkının daha fazla olduğu kardeşler arasında büyüklerin küçükleri daha fazla etkileyebildiği görüldü. Ayrıca, küçük erkek kardeşlerin ablalarını önemli ölçüde etkilemediği görüldü.

Araştırma çocukların gelişimini etkileyen tek unsurun sadece ebeveynler olmadığını kardeşlerin de etkili olabildiğini gösteriyor. Kardeş ilişkileri sadece rekabet, düşmanlık, kıskançlıktan ibaret değildir. Çocuk gelişimi bir aile meselesidir.