Ana SayfaHaberKaraciğer sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler

Karaciğer sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler

-

Karaciğer vücudunuzdaki en büyük ikinci organdır ve neredeyse beşyüze yakın kritik görevi vardır.  Kolesterol seviyelerini ayarlamak, toksinleri ayırmak, protein oluşturmak, yağları emmenize yardımcı olan safrayı üretmek, zararlı ilaçları vb. vücudumuzdan temizlemek bu görevlerden birkaçıdır. Karaciğeri korumak için yapılması gerekenler arasında beslenme ve temizliğe dikkat etmek de yer alıyor.

Karaciğer için en büyük tehlikelerden bazıları karaciğer yağlanması, siroz ve hepatit gibi bazı hastalıklardır. Johns Hopkins Medicine’in klinik karaciğer araştırmaları direktörü Dr. Saleh Alqahtani, karaciğeri korumak için yapılması gerekenler konusunda şunları söylüyor.

Karaciğeri korumak için yapılması gerekenler

1-Alkol tüketimine dikkat edin

Sadece ömür boyu alkol kullanan insanların siroz olabileceğiniz düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Erkekler için günde sadece 100ml. Kadınlar için 50 ml. likör bile karaciğerinizde hasar yaratmaya başlayabilir.

2-Ürünü yıkayın ve toksinlerden uzak durun

Tarım ilaçları, pestisitler ve diğer toksinler karaciğerinize zarar verebilir. Gıdaları iyice yıkayın.

Hepatit A, B ve C’ye karşı önlem alın

Hepatit A ve B, viral hastalıklarıdır. Pek çok çocuk aşılanmış olsa da pek çok yetişkin aşılanmamıştır. Risk altında olup olmadığınızı doktorunuza sorun.

Hepatit B ve C, sonunda karaciğerinizi yok edebilecek kronik durumlara dönüşebilir. Kan ve diğer vücut sıvıları ile bulaşırlar. Bunun için mutlaka korunarak cinsel ilişkiye girin.

Hepatit A, yiyecek veya su ile temas yoluyla yayılır. Bu sebeple temiz su kullandığınızdan emin olun. Yiyecekleri iyi yıkayın. Ellerinizi sık sık ve iyi yıkayın.

3-İlaçlara ve şifalı bitkilere dikkat edin

Üretilecek olan ilaç denemelerin durdurulmasının veya ilaçların piyasadan kaldırılmasının ilk nedeni genellikle karaciğerde yaptığı tahribattır. ABD’deki karaciğer hasarının yüzde 20’si gıda takviyelerden kaynaklanıyor. Hekiminize danışmadan ve gerçekten ihtiyacınız yoksa gıda takviyesi kullanmayın ve bitkileri, baharatları sağlık için kullanıyorsanız çok dikkatli olunması gerekiyor diye belirtiyor.

4- Karaciğeri korumak için iyi ve doğru belenmek önemli

Egzersiz yapın ve doğru beslenin. Obeziteden ve kilo alımından kaçının. Karaciğer yağlanması günümüzün problemi. Karaciğeri korumak için yapılması gerekenlerin en başında bunlar geliyor. Karaciğer sağlığınız için obeziteye sebep olabilecek hamur işleri, aşırı yağlı gıdalardan, şarküteri ürünlerinden alkollü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Kaynakça: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/5-ways-to-be-kind-to-your-liver