Kanser hastası çocuklar için mobil uygulama

kanser hastası çocuklar için mobil uygulama

Çocuklara bir şeyler öğretmenin veya farkındalık yaratmanın en iyi yollarından biri oyunlar. Bu oyunlar günümüzde daha çok dijital platformlarda yer alıyor. Oyunlar sayesinde teknoloji, kullanıcıların yaşamlarında önemli değişiklikler sağlıyor. Her yıl pek çok yeni eğitici oyun dijital mağazalardaki yerini alıyor. Bu oyunlardan bir tanesi de 2016 yılında Brezilya’da yapılan Alfa Beat Cancer. Kanser hastası çocuklar için yapılan mobil uygulama hem bu zor hastalığın anlatılması hem de çocuklara tedavinin benimsetilmesi sürecinde fayda sağlıyor.

Alpha Beat Cancer oyununun yapımında hastalar da yer aldı

kanser hastası çocuklar için mobil uygulama

Her yıl binlerce çocukğa ne yazık ki kanser teşhisi konuyor. Kanseri yetişkinlere dahi anlatmak oldukça zor olduğu düşünüldüğünde bir çocuğa onu incitmeden anlatabilmek daha da zordur. Çocuklara hastalığı ve tedavi prosedürünü açıklamak için Beaba Enstitüsü ve oyun yapımcısı Mukutu, 20 mini oyunla bir uygulama geliştirdi. Uygulama çocuklara hastalığı açıkça ve pozitif bir yaklaşımla anlatıyor. Kemoterapi, radyoterapi, ultrason, tomografi, beslenme, hijyen gibi konuları eğlenceli ve interaktif bir şekilde anlatmaya çalışan oyun hastalar, sağlık profesyonelleri ve bilişimciler tarafından yaratıldı.

Apha Beat Cancer, World Summit Awards Health and Welfare’de ödül aldı. Aynı zamanda Indie Prize in Casual Connect USA’da ödül alan uygulama NY’da yapılan Games for Change’de iyi etkiye sahip oyunlarından biri olarak seçildi.

Uygulamaya ücretsiz ve iOS ve Android için kullanılabilir. Oyunun global kullanımı  için  İngilizce versiyonu da bulunuyor.

Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.