Ana SayfaSeyahatIsparta’da çocuklarla gezilecek 10 yer

Isparta’da çocuklarla gezilecek 10 yer

-

Isparta, gül ve lavanta bahçeleri ile göz alıcı bir şehir. Isparta, aile tatili için gerek doğası gerekse tarihi ile de uygun bir kent. Doğal güzellikler arasında gül ve lavanta bahçeleri gezinin en güzel kısmını oluşturuyor. Bu güzel şehir aynı zamanda bir öğrenci kenti olduğundan, çevresindeki doğal alanlarda ekstrem sporlar, dağcılık, kayak gibi faaliyetler de yapılabiliyor. Isparta’da çocuklarla gezilecek çok yer var.

Halıları, el sanatları, çiçeği, havası, suyuyla görülmeye değer bir kent olan Isparta’da yerleşim Eski Taş Çağı’na dayanıyor. M.Ö. 2000’lerde Pisidya Bölgesi, Luvi ve Arzava topluluklarının yaşadığı bu yer, için Hititler çok uzun yıllar savaşmış ancak Arzava’yı alamamış. Ardından Frig, Lidya, Pers, Büyük İskender, Helen, Bergama Krallığı, Roma, Bizans, Selçuklu, Abbasi, Osmanlı egemenliğine giren şehir son olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almış. 

Isparta’da yer alan Antiocheia Antik Kenti ve Adada Antik Kenti, en çok ziyaret edilen ören yerleri. Helenistik dönemden kalma bu antik şehirler önemli arkeolojik buluntular sunuyor. Antik Dönem eserleri yanı sıra Osmanlı camileri, medrese ve külliyeleri ile de göz kamaştıran şehir, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok özel eserler barındırıyor.

Isparta’da çocuklarla gezilecek doğal güzellikler

Isparta’ya İstanbul ve Ankara’dan kolaylıkla gidilebiliyor. Son yıllarda ekilen lavantaları ile de ünlenen kent ailelere gül ve lavanta kokuları içinde doğa ve tarih ile baş başa tatil yapma imkânı sunuyor. Lavanta köyü çocuklar için oldukça güzel ve farklı bir tatil alternatifi olabilir. Özellikle daha önce köy görmemiş olan çocuklar buradaki evlere, köyün güzelliğine ve lavanta tarlalarına hayran kalacaklar. Ancak çok büyük bir alan beklememekte ve giderken yanınızda ne olur ne olmaz çocuklar için atıştırmalık bulundurmakta fayda var. Lavanta köyündeki kafeler yoğun olabilir malum çocuklar beklemeye pek dayanamazlar.

Antiocheia Antik Kenti

Antiocheia Antik Kenti, devasa tiyatrosuyla, Men Kutsal Alanı ve diğer tüm kalıntılarıyla göz kamaştırır.  Kuruluş tarihi M.Ö. 281 – 261 yıllarına dayanan şehir, gezilmesi gereken önemli bir nokta. Pek çok eserin yanında bir de Augustus Tapınağı bulunan antik kentin en yüksek noktasında tapınağı görebilirsiniz. Burada siz ve aileniz için geçmişin izlerini takip etmek oldukça farklı bir deneyim olabilir.  Cardo Maximus Caddesi, devasa surlarıyla Antiocheia Antik Kenti her yaştan ziyaretçilerini bekliyor.

Men Tapınağı’nda kısa bir mola

Ay Tanrısı Men adına yaptırılmış olan tapınak, yavaş şehir Yalvaç ilçesinde bulunan Tapınağın 5 kilometre güneydoğusunda Antiokheia Antik Kenti yer alıyor. Tapınak M. Ö. 4. yüzyılda yapılmış. Burada, Men Tapınağı’nın dışında iki adet kilise, stadyum ve evler yer alıyor.

Kızıldağ Milli Parkı’nda doğa ile baş başa

Şehir hayatına ara vererek biraz doğa ile baş başa kalmak isteyenler için harika bir yer olan Kızıldağı Milli Parkı içinde, trekking parkurları, mesire yerleri, kamp alanları yer alıyor. Burası mavi yapraklı sedir ormanlarının bulunduğu önemli bir doğal alan Burada yer alan Pınargözü Mağarası, 12 km uzunluğuyla dağcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Her ne kadar çocukla gezmek mümkün değilse de siz bu mağaradan da söz etmeyi unutmayın.

Ünlü lavanta vadisi (Köyü)

Isparta’nın en güzel gül bahçelerine artık lavanta bahçeleri de eşlik ediyor. Keçiborlu ilçesindeki lavanta vadisi, şehrin en güzel gezi alanlarından biri. Arzu edenler buradaki kafelerde yemek yiyebilir ya da bir şeyler içebilir. Genellikle gözleme tarzı pratik yemekler var. Fotoğraf çekek için güzel bir nokta. Lavanta ve lavantadan üretilmiş ürünler satın alabilirsiniz. 

Isparta’da çocuklarla gezilecek bir diğer yer Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, 482 kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük dördüncü gölü. Gölün sakin suları, yanı sıra dizilmiş restoranlar ve piknik alanları aileler için mükemmel bir tercih. Eğirdir Gölü içinde Yeşilada ve Can adında iki de ada bulunuyor. Özellikle Yeşil Ada turistik bir yer. Adada pansiyonlar, balık restoranları ve Ayastefanos adında bir de tarihî kilise bulunuyor.

Isparta Davraz Dağı’nda kayak keyfi

Burada Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde kayak yapılabilmek mümkün. Davraz kayak merkezinde mükemmel kar kalitesi sayesinde yeni kayakçılara güvenli, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri benzersiz parkurlar sunuyor. Siz de ailece kayak yapmaktan hoşlanıyorsanız, bu merkez çocukla Isparta’da tatil yapmak isteyen aileler için gayet elverişli pistlere sahip. Merkezde toplam 12 pist bulunuyor.  

Kovada Gölü Millî Parkı 

Park, flora ve yaban hayatı zenginliği ile dikkat çeken Kovada Gölü Millî Parkı açık havada dinlenme ve eğlenme imkânları bakımından büyük potansiyele sahip.  Yörenin oluşumunu sağlayan karst morfolojisi, bakir doğanın araştırılması, kampçılık, yürüyüş, tırmanma gibi aktiviteler yapılabiliyor. Doğa seven ve doğa sporlarından hoşlanan bir aile için bulunmaz bir fırsat.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Parkın adını aldığı kanyonun derinliği 100 ile 400 metre arasında değişiyor. Park, zengin florası, yaban hayatı ile tarihî Kral Yolu’nun da geçtiği kanyon tapınak ve kaya yazıtları ile de ünlü. 

Gül Bahçeleri

Isparta denilince akla ilk gelen gül olur. Burada gül yetiştiriciliği yapıldığından onlarca gül bahçesi görebilirsiniz. Isparta’da gül bahçelerine turlar düzenleniyor. Bu turlara katılabilir ya da kendi aracınızla gezebilirsiniz. Isparta’ya gelmişken gül lokumu, gül reçeli, gül çayının tadına bakmak, gül yağı, gül suyu, gül sabunu almak âdettendir

Kurşunlu Cami

Mimar Sinan tarzında 1591 yılında yapılmış olan caminin kubbesi kurşun kaplıdır. Cami adını da bu özelliğinden alır. Isparta’da çocukla tatilde gezilecek yerler bunlarla da sınırlı değil. Şehri ziyaret etmeden önce çocuklar için özel hazırlanan çeşitli aktiviteleri de takip edebilirsiniz. Doğa ve tarihe ilgi duyan çocuklar bu geziye bayılacak, ilgi duymayanlar ise Isparta’dan sonra ilgi duymaya başlayabilir.