Islak mendiller bebeklerde besin alerjisi sebebi olabilir mi?

Bebeklerde besin alerjisi ıslak mendiller yüzünden mi artıyor!

Bebeklerde besin alerjisi sebebi henüz tam olarak bilinemiyor. Ancak tahminler cildin emilimini değiştiren genetik, cilt üzerinde sabun bırakan bebek temizleme mendilleri kullanımı ve deri yoluyla alerjenlere maruz kalındığında besin alerjisini tetiklediği yönünde.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’ndeki bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmada, bebek ve çocukluk dönemi gıda alerjilerinin, bebeklerin cilt yoluyla maruz kaldığı bazı tetikleyici maddelerin etkilenmesiyle bağlantılı olduğu konusunda ilişki kuruldu.  6 Nisan 2018’de Journel of Allergy and Clinical Immmunology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bazı genetik faktörlerin ve cilt maruziyetinin bir arada bulunmasının bebeklerde ve çocuklarda gıda alerjilerinin başlamasına yol açabileceğini gösterilmektedir.  

Besin alerjisi sebebi olabilecek faktörlere dikkat!

Araştırma sonuçlarına göre, genetik faktörler sebebiyle cilt bariyerini aşan alerjenler ve bebeklerin cildinde sabun bırakan ıslak mendil kullanımı birlikte olduğunda bir tepki oluşturuyor. 

Ancak henüz hayvan deneylerinde tespit edilmiş olan bu sonuç kesin değil. Fakat araştırmaların bu yönde ilerlemesi anlamında iyi bir başlangıç. Araştırma ekibinde yer alan Alerji- İmmünoloji Prof. Dr. Joan Cook-Mills, elde edilen sonuçlara bakarak; bebeklere dokunmadan önce ellerin iyice yıkanmasını, bebeklerin cildinde sabun bırakan ıslak mendillerin kullanımının azaltılmasını, ciltte kalan sabunun su ile iyice durulanmasını tavsiye etti.

Besin alerjisi ile ilgili  İnek sütü ve diğer besin alerjileri başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.