Ana Sayfa1 Yaş Üstü Yemekİrmik tatlısı ile kar beyazı toplar 1 yaş ve üzeri

İrmik tatlısı ile kar beyazı toplar 1 yaş ve üzeri

-

İrmik tatlısı malzemeleri

  • 1 kg. süt
  • 15 çorba kaşığı irmik
  • 1 paket vanilya veya bir miktar vanilya özü (Koku vermesi için portakal veya limon kabuğu rendesi de kullanılabilir. Kabuğu bol su ile iyice yıkanmalıdır.)
  • 2 çorba kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 paket veya evde rendelenmiş Hindistan cevizi

Hazırlanışı

  • Süt, irmik ve yağ bir tencereye koyulur. Kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir.
  • Ocaktan alındıktan sonra biraz ılıdığında içine bal eklenir ve karıştırılır. Daha sonra soğumaya bırakılır.
  • Buzdolabında birkaç saat soğuduktan sonra çıkarılır ve tatlı kaşığı ile ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak el ile yuvarlak şekil verilir.
  • Şekil verilen parçalar Hindistan cevizi rendesi yahut istenilen farklı bir malzemeye bulanarak bir tabağa dizilir.

2 yaş üzeri kuruyemiş alerjisi olmayan çocuklar için üzeri alternatif olarak kakao, keçiboynuzu tozu, dövülmüş ceviz, dövülmüş Antep fıstığı, file badem gibi malzemelerle de kaplanabilir.

Not: Bu tatlıyı yuvarlak formda yapmayacak bir kalıpta tabakta yapacaksanız irmik miktarını 10 çorba kaşık olarak düşürmek gerekir. Aksi halde çok katı olacaktır.

Not 1: Bal koyulmuş olması şekersiz demek değildir! Balı tencereyi ocaktan aldıktan ve hafif soğuduktan sonra ekleyiniz. Bal alerjisi olan çocuklar için bunun yerine 6 -7 çorba kaşığı (silme) şeker veya kuru meyve eklenebilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

İrmik tatlısı gibi süt ve süt ürünlerinden yapılan tatlılar her zaman diğerlerine nazaran daha besleyici ve hafiftir. Gün içinde spor yapan, sokakta oynayan çocuklar için kaybettikleri enerjiyi yerine koyabilecekleri yiyeceklerdir. Şeker tüketimini önermiyoruz ancak tamamen yasaklamak ta mümkün olamadığından bu tip hafif, başka içerikleri ile çocuklar için faydalı tatlılar yaparak hem şeker alımını minimumda tutmak hem de tatlı isteğini gidermek mümkün olabilir. Çocuklar uzun süre aç kalırlar ve fazla enerji harcarlar ise canları hemen tatlı isteyecektir bu sebeple çocuklar acıktığı anda yemek yemelerini sağlamak tatlı isteklerini köreltecektir.

Süt gün içerisinde çocuğun ihtiyaç duyacağı kalsiyum desteğini sağlamak açısından iyi bir besindir. Ancak fazla içilmesi kansızlığa sebep verebileceğinden 1 yaşından sonra miktar olarak 2 bardağı aşmamak gerekmektedir. Ayrıca süt ve süt ürünleri D vitamini içerir.

İnek sütü bebeklere alerji riski nedeniyle 1 yaşından önce önerilmemektedir.  Ayrıca inek sütü alımı çocukta kansızlık, gaz ve kabızlık gibi problemlere neden olabilmektedir. Yüksek protein içermektedir. Ancak çocuğunuzu takip eden hekim kendi inisiyatifini kullanarak gerekli görür ise 10 ay civarında da inek sütü kullandırabilir. Genellikle sulandırılarak verilir. Bal da aynı şekilde 1 yaş altında bebeklere verilmeyen bir diğer gıdadır. Kuruyemiş, bal, süt bu gıdalara alerjisi olan çocuklar tarafından yenmemesi gerekir. Eğer çocuğunuzun alerjisi olup olmadığını bilmiyorsanız bu ürünleri yedirdikten sonraki belirtilere dikkat ederek bir anormallik gördüğünüzde hekiminize bilgi verebilirsiniz. Besin protein alerjisi belirtilerini öğrenerek bunlara dikkat edebilirsiniz.