İnek sütü alerjisi olan bebeğin annesi diyet yapıyor

İnek sütü alerjisi olan bebeğin annesi diyet yapıyor

Emziren anneler normal şartlarda protein, karbonhidrat ve kalsiyum gibi vücut için vazgeçilmez maddelerin bu dönemde tüketilmesi gerekiyor. Ancak bebeğinde inek sütü alerjisi olan annelerin diyet yapması gerekiyor. Aksi takdirde bebeklerinde deri döküntülerinden gaza, solunum yolu enfeksiyonlarından büyüme geriliğine kadar birçok sorun yaşanabiliyor.

İnek sütü alerjisi olan bebeğin annesi diyet yapıyor

Hem anne sütü hem de hazır mama alan bebeklerde rastlanıyor

İnek sütü alerjisi hem anne sütü hem de hazır mama tüketen bebeklerde görülebiliyor. Annenin tükettiği peynir ve süt, emzirdiği bebeğine geçiyor. Çocukta alerji olduğu takdirde de bu durumdan etkileniyor. Aynı şekilde hazır mamanın içinde yer alan bazı bileşenler de bebeğin sorun yaşamasına neden olabiliyor. 

Tanıda annenin açıklamaları büyük önem taşıyor

İnek sütü alerjisinin tanısının konulması her zaman çok da kolay olmayabiliyor. Tanıda annenin bebeğinin durumunu doktora detaylı bir şekilde anlatması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde inek sütü alerjisi kabızlık ya da kolik gibi başka sorunlarla karıştırılabiliyor.

Diyeti emziren anneler yapıyor

Teşhisin ardından bebeğe özel bir diyet uygulanmaya başlanıyor. Eğer bebek anne sütü emiyorsa diyeti annenin yapması gerekiyor. İnek sütü içeren tüm gıdalar yasaklanıyor. Peynir, yoğurt, ayran, tereyağ, margarin ve krema gibi yiyecekler tümüyle beslenmeden çıkartılıyor. Bu tür çocuklarda bebeklik döneminde özel mama kullanılıyor. Şikayetler 72 saat içerisinde tamamen kaybolurken, bağırsak iltihapları, kolit bir ayda düzeliyor. 

 

Boyu kısa kalabiliyor, kilo alamıyor

İnek sütü alerjisi, bebeklerde en sık rastlanan ve zaman içerisinde geçen bir alerjidir. İnek sütündeki proteine karşı gelişen bu alerji kendini kolik, gaz, ishal ya da kabızlık, karın şişliği, egzama sık tekrarlayan iç solunum yolu enfeksiyonu, kanlı dışkılama ve hapşırık gibi belirtilerle gösteriyor. Tedavi edilmediğinde ise çocuğun boyunun kısa ve kilosunun az olması gibi gelişme geriliklerinin yaşanmasına neden oluyor.

Hayvanların beslenme sistemleri alerjileri artırıyor

Son yıllarda inek sütü alerjisinin görülme oranlarında büyük artış yaşanıyor. Bu durumun en önemli sebeplerinin başında özellikle ineklerin beslenme tarzındaki değişikliklerle yapılan aşı ve antibiyotikler gösteriliyor. Ayrıca bebeğe aileden geçen genetik özellikler de bebekte inek sütü alerjisinin görülmesine neden oluyor. Öyle ki ailesinde inek sütü alerjisi olan bir bebekte aynı sorunun yaşanma ihtimali yüzde 50.

 

Dr. Arzu Özgeneci Öngün

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı