Ana SayfaHaberİklim değişikliği erken doğum sebebi olabilir!

İklim değişikliği erken doğum sebebi olabilir!

-

İklim değişikli doğayı etkilerken insan yaşamını da değiştiriyor. İklim değişikliğiyle ısınan havanın erken doğum sebebi de olabileceği öne sürüldü. Bir araştırmaya göre sıcaklıkların 32 ° C üzerinde olduğu günlerde erken doğum oranlarının yüzde 5 arttığını belirtiliyor.

Profesör Barreca ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmada, sıcak havaların doğumları hızlandırmasının nedeninin, annedeki oksitosin hormonu seviyelerini arttırması olduğunu düşünülüyor.  ABD’de doğumları ve hava durumunu inceleyen bilim insanları, gebenin oksitosin hormonundaki artışın, bebeğin doğumunun başlamasını tetiklediğini belirtiyorlar. Bilimsel bir dergi olan Nature Climate Change dergisinde yayınlanan araştırmada, sıcaklık artışıyla gebenin değişen hormon düzeyi, bebeğin yaklaşık 2 hafta önce doğmasına sebep olabilir deniliyor.

Konuyla ilgili görüş belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hülya Kula; pek çok durum gibi sıcaklık artışı da sağlığı özellikle gebeleri etkileyebilir. Fakat dünyada ve ülkemizde pek çok bölgede, farklı sıcaklıklarda, çoğu kadının normal gebelik ve doğum süreci yaşadığını biliyoruz. Bu durum göz önüne alındığında, sadece sıcaklık artışının önemli bir risk faktörü olmasını beklemiyoruz.” dedi.  

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 15 milyon bebek prematüre olarak dünyaya geliyor. Miyadından önce doğan bu bebeklerin yaklaşık 1 milyonu yaşamının ilk yılını tamamlayamadan hayata gözlerini yumuyor. Türkiye’de prematüre doğum oranı ise yıllık yaklaşık 180 bin civarında.

Erken doğum nedenleri nelerdir?

Erken doğum nedenleri arasında ilk sırayı yüksek riskli gebelikler alırken, küçük yaş gebeliği, yetersiz beslenme, çoğul gebelik, gebelik yüksek tansiyonu gibi nedenler erken doğum riskini artıran faktörler arasında yer alıyor. Tüm bu nedenler detaylı olarak incelenerek sadece sıcaklık nedeniyle oluşabilecek risklere bağlı doğumlar daha detaylı araştırılmalı. Belki ileride yapılacak araştırmalar daha net sonuçlar sağlayacaktır ancak şu an için sadece sıcaklığa bağlı erken doğum konusunu genellemek mümkün değil. Ancak, iklim değişikliğinin etki edebileceği sıcaklık da dahil tüm diğer çevresel faktörlerin etkileri çeşitli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu problemler gebelerin ve yenidoğanların sağlığını da hepimizi olduğu gibi etkileyebilir. Sadece sıcaklığa bağlı erken doğumların netleşebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.