Ana SayfaYaşamRöportajHidayet Türkoğlu:"Başarımın kaynağı eşim ve çocuklarım"

Hidayet Türkoğlu:”Başarımın kaynağı eşim ve çocuklarım”

-

Profesyonel basketbol oynamasa da ülkemizi kariyeri ile her zaman gururlandıran, örnek alınan, başarılı eski basketbolcu, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ile sohbet ettik. NBA için ise gençlere bakın neler tavsiye ediyor…

Hidayet Türkoğlu:"Başarımın kaynağı eşim ve çocuklarım"

Spora ne zaman başladınız ve bu süreçte örnek aldığınız kişiler oldu mu?

Basketbola 11 yaşında başladım. Abim vesile oldu diyebilirim. Ufuk Sarıca, Toni Kukoc kendime örnek aldığım isimler arasında. Her zaman kendimi iyi bir basketbolcu olmak için motive ettim.

Eşiniz ilk aşkınız…Sizce mutlu aile olabilmenin sırrı nedir?

Eşlerin birbirine güveni, sevgisi ve saygısı çok önemli. Sonrasında aileye dahil olan çocuklar ile ailenin genişlemesi, aradaki sevginin paylaşımı, çeşitlenmesi mutlu bir aile yapısının zeminini hazırlıyor diye düşünüyorum.

Ailece yaptığınız aktiviteler neler?

Kızlarım ile genellikle yüzmeye gidiyorum. Arada boks, karate yaptığımız zamanlar da oluyor.

Baba olmak nasıl bir duygu?

Hayatınız tamamen çocuklarınız yönünde değişiyor. Onların yanında olmaya ve mutlu edebilmeye çalışıyorum. Allah isteyen herkese nasip etsin. Tarifi zor bir duygu.

Hidayet Türkoğlu:"Başarımın kaynağı eşim ve çocuklarım"

TBF’den bahseder misiniz?

Bildiğiniz gibi 15 yıllık NBA kariyerimi sonlandırdım. Aktif spor hayatım boyunca hem ülkemizde hem de yurt dışında tecrübeler edindim. Basketbolun gelişimi, tesisleşme, seyircinin maçlara gelmesi hakkında deneyim sahibi oldum. Bu bilgi birikimimi şimdi TBF çatısı altında değerlendirmeyi düşünüyorum.

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları’nı kurdunuz biraz okullardan söz eder misiniz?

Türkiye genelinde  2015 yılının son çeyreğinde 1348 basketbol 450 yüzme branşı  olmak üzere toplamda 1798 sporcuya ulaşmış bulunmaktadır. Yüzme branşımız İstanbul Ümraniye tesislerimizde Basketbol branşımız ise 7 il de 8 Franchise  ile hizmet vermektedir. İstanbul , İzmir, Ankara , Adana , Osmaniye ,Diyarbakır ,  Eskişehir  illerimizde kış ve yaz spor okullarımız mevcut. Çocukları spora teşvik ederek düzgün eğitim almalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Bu sene 6. sını düzenlemiş olduğumuz Talent Camp 2015 Antalya Belek de bulunan Gloria Sports Arena ev sahipliği yaptı. Çok güzel bir kamp dönemi geçirdik. Yaz ve sömester kampları düzenlemeye devam edeceğiz. Bu kamplara davet edeceğimiz profesyonel ve alanında ön planda olan antrenör ve oyuncularla çocuklarımızın bilgilerini, becerilerini geliştirirken motivasyonlarını da arttırmak için güzel bir kamp deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Ne kadar çok gencimize ulaşırsak o kadar mutlu oluruz.

Şuan için yüzme ve basketbol branşları var. İleride daha başka branşlarda da çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Önceliğimiz çocuklarımızı spora teşvik etmek ve onların spor yapmalarını sağlamak. Sonrasında da öğrencilerimizi spor alanında doğru yönlendirmek.

Basketbola gönül vermiş, NBA’de oynamak isteyen gençlere neler önerirsiniz?

Bir an önce o cesareti göstererek NBA e gitmelerini öneririm. Cesaret etmek, inanmak önemli. Ben 20 yaşımda bu kararı alıp USA’a gittim. Gitmeden hiçbir şey bilemezsiniz. Ben de bu noktaya geleceğimi bilmiyordum ama öte yandan çok iyi yerlerde oynamak istiyordum.

Gittiklerinde kazanacakları çok şey olacaktır. En kötü senaryo ile tecrübe kazanıp, vizyonlarını geliştirerek yine Türkiye’ye dönmüş olurlar. Orada NBA tecrübesi kazanırlar, dünyanın en iyi basketbolcularıyla sadece antrenman yapmaları bile basketbolda onlara önemli tecrübe kazandıracaktır. Geri dönseler bile pek çok olumlu tecrübe ile geri dönmüş olurlar. Orada kalırlarsa da zaten istedikleri olmuş demektir.