Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıHer 3 çocuktan 1'i ekran önünde yemek yiyor !

Her 3 çocuktan 1’i ekran önünde yemek yiyor !

-

 

Her 3 çocuktan 1'i ekran önünde yemek yiyor !

Çocukların 1/3’inin televizyon, telefon gibi bir cihazın ekranı önünde yemek yediği tespit edilmiş. Bu konuda Fransa’da  yapılmış bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.

Araştırmanın sonuçlarına göre, her üç çocuktan biri herhangi bir ekran önünde yemek yiyor. Elde edilen bu bilginin rahatsız edici olmasının nedeni, ekran önünde yenilen miktarın daha fazla olması. Ayrıca, böyle oyalayıcı cihazların önünde yemek yemek, dikkat dağılmasına neden olduğu için güvenli de değil.

TNS Sofres ile SFAE’nin (Fransız Çocukluk Dönemi Beslenme Birliği) ortak yürüttüğü çalışmada, 15 günlük – 3 yaş arası çocuklar ile anneleri incelenmiş. Araştırma sonucunda, 15 günlükten 3 aya kadar olan bebeklerin %15’nin herhangi bir ekran karşısında beslendiği görülmüş. Bu oranın 3 yaş çocuklarında %29’a yükseldiği de tespit edilmiş.

Kilo alımında etkili oluyor

Bu durumun etkileri, çocukların hem sosyal aktivitelerinin azalması hem de alınan lokmaların fazlalaşması şeklinde kendini gösteriyor. Ekran karşısında yenilen yemeğe daha az dikkat ediliyor ve miktar olarak daha fazla yeniliyor. Bu durum, aile üyeleri arasında paylaşımı da ciddi oranda azaltıyor ve kilo alımında etkili oluyor.

Sevgili anneler bu kısma dikkat! Bu çalışmaya katılan pediatri doktorlarının gözlemlerine göre, 10 aya kadar sadece biberonla beslenmiş çocuklarda, normal yemek yemeğe geçiş zorlaşıyor. Oysa uzmanlara göre, genel olarak çocuklar 9 aydan başlayarak, kendi tabaklarından lokma alabilir. Çocuk, 12 aylık olduğunda ise diğer aile üyeleri gibi yemeye başlar.

Aynı durum, püre tipi beslenme için de geçerli. Tıbbi bir gereksinim yokken, çocuğun uzun süre sadece püre tipi gıdalarla beslenmeye alıştırılması, çiğneyerek yiyebileceği yemeklere geçmesini zorlaşıyor.

Bu bilgiler doğrultusunda, çocuğunuzun ileride yeme problemi yaşamasını istemiyorsanız, onun beslenme saatlerine bebeklikten itibaren özen göstermeniz gerekiyor. 

Çocuk öncelikle yiyeceğin görsel olarak varlığına alışıyor

Uzmanlar, çocuğun/bebeğin yemeği çiğneyip yutabilmesi için önce yemeğe alışması gerektiğini belirtiyor. Çocuk, öncelikle yiyeceğin görsel olarak varlığına alışıyor, ardından yiyeceğe dokunmaya ve sonra onun kokusuna alışıyor. Tüm bu aşamalardan sonra yiyecek ağzın içine girebiliyor.

Bu durumda, henüz sizinle yemek yiyecek yaşta olmasa bile, çocuğunuzun yemek saatinde sofrada bulunması önemlidir.  Eline, oyalanabileceği, onun için tehlike yaratmayacak, yaşına uygun yiyecekler verebilirsiniz.

 

 

 

Serap Torun

Kids&Gourmet Yayın Yönetmeni