Ana SayfaAileHamilelikHamilelikte sigara kullanmamak için bir sebebiniz daha var

Hamilelikte sigara kullanmamak için bir sebebiniz daha var

-

Artık hamile kadınların sigarayı bırakmak için bir nedenleri daha var. Yeni araştırma hamileyken sigara içen kadınların, kız çocuk sahibi olmaları durumunda onların doğurganlığına zarar verebileceğini ortaya koydu. FASEB dergisinde yayınlanan araştırmayı yapan Cambridge Üniversitesi Metabolik Araştırma Laboratuvarları’ndan Dr. Catherine Aiken, “Düşük oksijen seviyeleri, kadınlarda yumurtalık dokusunun daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Biyolojik olarak, doku daha hızlı yaşlanıyor ve yumurtalar azalıyor. Bu daha genç yaşta yumurtaların tükeneceğini gösteriyor.”

Kronik hipoksinin (devamlı oksijensizlik) etkilerini araştırmak için, araştırmacılar hamile dişi sıçanları düşük oksijen seviyelerine sahip ortama yerleştirdiler ve dört aylık olduklarında dişi yavruların üreme kanallarını incelediler.

Dr. Aiken, “Farelerde az oksijen ile doğurganlık problemleri arasında bir bağlantı bulduk. Hamilelik sırasında kronik oksijensizliğe maruz kalmak, yumurtalık yaşlanmasını hızlandırır ve yetişkinlikte yumurta rezervini azaltır. Bu bağlantı sayesinde artık kadınlarda da ne arayacağımızı biliyoruz.” diyor.
Kronik hipoksi hemilelikte sigara kullanımı ya da çok yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan insanlarda görülebilen bir durumdur. Yaygın sebebi ise hamilelikte sigara kullanımıdır.

Kaynak araştırma:

Chronic gestational hypoxia accelerates ovarian aging and lowers ovarian reserve in next-generation adult rats
Catherine E. Aiken, Jane L. Tarry-Adkins, Ana-Mishel Spiroski, Anna M. Nuzzo, Thomas J. Ashmore, Alessandro Rolfo, Megan J. Sutherland, Emily J. Camm, Dino A. Giussani, and Susan E. Ozanne
Published Online:19 Mar 2019 https://doi.org/10.1096/fj.201802772R