Ana SayfaAileHamilelikHamilelikte obezite erkek bebeklerin zekâsını olumsuz etkiliyor!

Hamilelikte obezite erkek bebeklerin zekâsını olumsuz etkiliyor!

-

Hamilelikte obezite, anne karnındaki bebeğe olan olumsuz etkileri nedeniyle önemli bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor. Yeni yapılan bir çalışmada, hamilelik öncesi ve hamilelikte aşırı kilolu olan annelerin erkek çocuklarında zekâ IQ skorlarının, normal kilodaki annelerden doğan bebeklere göre daha düşük olduğunu gösterildi. Araştırmanın önemli bulgusu ise norogelişimsel etkilerin çocukların hem 3 hem de 7 yaşlarında gözlemlenmiş olması.

Araştırmacılar, obez annelerin erkek çocuklarda daha kötü motor becerileri, IQ skorları gözlemlenmesine karşın kız çocuklarında aynı ilişkinin gözlemlenmediğini belirtiyor. Bu durumun en önemli sebebi olarak bebeğin anne karnında doğru besinleri alamaması gösteriliyor. Ancak neden sadece erkek çocukları etkilediğine dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

UT Austin and Columbia University Mailman School of Public Health bilim insanlarınca yürütülen çalışmada NewYork’ta yaşayan 368 çocuğun üç ve yedi yaşlarında motor becerileri ve IQ skorları değerlendirildi. Gebelik sırasında anneleri obez olan erkek bebeklerin IQ seviyeleri, anneleri sağlıklı kiloda olanlara nazaran yaklaşık sekiz puan daha düşük bulundu.  Eylül 2019’da BMC Pediatrics bilimsel dergisinde yayınlanan araştırmada annelerin eğitimi, IQ seviyeleri, erken doğum, hava kirliliği maruziyeti gibi sonuçları etkileyebilecek çeşitli faktörler kontrol edilmiştir.

Araştırmacılar ayrıca, çocukların evindeki beslenme şeklini, ebeveynlerin çocukları ile iletişimini, onlara kitap ve oyuncak gibi materyaller sağlanmış olup olmadığını da değerlendirmiştir.

Tüm bunların sonucunda iyi bir ev ortamının obezitenin olumsuz etkilerini azalttığı bulunmuş olsa da erkek çocuklardaki IQ skorunun ne yazık ki düşük devam ettiği gözlemlenmiştir. Anne karnındaki erkek bebeklerin kızlardan daha savunmasız olduklarını gösteren pek çocuk çalışma olduğunun altını çizen araştırmacılar, hamilelik sırasında fazla kilosu olan kadınlara bol miktarda meyve, sebze, balık yağı vb. iyi gıdalarla, dengeli ve sağlıklı beslenmelerini öneriyor. Bunun içinse hamileyi takip eden hekime danışılması öneriliyor.

Referanslar:

Prepregnancy obesity is associated with cognitive outcomes in boys in a low-income, multiethnic birth cohort. https://bmcpediatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12887-019-1853-4#Sec5