Ana SayfaAileHamilelikHamilelikte D vitamini ihtiyacı

Hamilelikte D vitamini ihtiyacı

-

Herkes için önemli olduğu gibi D vitamini hamilelikte de önemlidir. D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini artırır ayrıca büyümeyi uyaran bir vitamindir. Bu vitamin gıda yoluyla alınabildiği gibi aynı zamanda güneş ışığına maruz kalmakla da sentezlenir. D vitamini eksikliği gebelik döneminde de çok sık görülen bir problemdir.

Hamilelerin neden D vitaminine ihtiyacı var?

D vitamini, genel vücut sağlığınız için faydalı bir vitamindir. D vitamini üzerinde yapılan araştırmalara göre, bu vitamin bağışıklık fonksiyonlarını artırabilir, hücrelerin sağlıklı bölünmesini sağlayabilir ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etkiler sunabilir.
Vücut için bir diğer önemli bileşikler olan kalsiyum ve fosforun emilimi ve metabolizmaya katılması için D vitamini gereklidir. Yapılan birçok çalışma, düşük D vitamini seviyelerinin bazı kanser türlerinin, otoimmün ve nörolojik hastalıkların, insülin direncinin ve kardiyovasküler hastalıklarının riskini artırdığını ortaya çıkardı.
Hamileyken alınan D vitamini, sağlıklı kemik gelişimini destekleyerek bebeğinizin sağlığına yatırım yapmanızı sağlayabilir. D vitamini eksikliği ise, bir gebelik komplikasyonu olan ve yüksek tansiyon ile organ sistemine zarar veren preeklampsi ile ilişkilendirilmiştir.

D vitamini eksikliği neden olur?

D vitamini eksikliği toplumda sık görülen bir durumdur. D vitamini eksikliğinin birçok nedeni vardır. Ayrıca D vitamini içeren gıdaların sayısı da oldukça azdır.

D vitamini içeren kısıtlı gıdalar arasında, yumurta sarısı, somon balığı ve morina karaciğeri yağıdır bulunur. D vitamini ile güçlendirilmiş süt ürünleri de artık gıda listesinde yer alıyor. Ancak laktoz intoleransınız varsa, D vitamini ile güçlendirilmiş süt ürünleri sizin için iyi bir kaynak olmayacaktır.

Öte yandan, vücudun D vitamini üretme ve emilimini sağlamasını etkileyen birçok faktör var. Örneğin yaşadığınız yer, mevsim, güneş kremi kullanıp kullanmadığınız, cilt pigmentasyonunuz, yaşınız, obezite, çevre kirliliği, bağırsak sağlığınızın durumu gibi…
Tüm bu faktörler D vitaminini etkiler. D vitamini aslında bir hormondur ve vücudun onu doğru bir şekilde üretebilmesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır.

D vitamini almak için neler yapılabilir?

D vitamini kaynağı besinleri daha fazla yemek D vitamini almamızı sağlayabilir. Ancak yiyebileceğimiz miktar da kısıtlıdır. Araştırmalar, yeterince güneş ışığına maruz kalmanın da etkili olduğunu söylüyor. Bu süre haftada 2 ya da 3 kezdir. D vitamini almanın bir diğer yolu ise gıda takviyeleridir. Ancak D vitamininin fazlası da zararlı olduğundan hamilelikte D vitamini takviyesi alımı mutlaka hekim kontrolünde olmalıdır.

Kaynakça:

Vitamin D and Pregnancy