Ana SayfaAileHamilelikte burun tıkanıklığı ilaçsız nasıl geçirilir?  

Hamilelikte burun tıkanıklığı ilaçsız nasıl geçirilir?  

-

Hamilelikte burun tıkanıklığı alerji sebebiyle olabileceği gibi hamilelik sırasında artış gösteren hormonların etkisi yada genişleyen kan damarlarının etkisiyle şişen burun etlerinin hava kanalını daraltmasıyla gerçekleşebilir. Alerji kaynaklı burun tıkanıklığında ise doktorunuz uygun bir alerji ilacı önerebilir. Ancak eğer çok acil bir durum yaşamıyorsanız bazı alerjik durumları ilaç kullanmadan geçirmeyi düşünebilirsiniz. İlaç kullanmadan da hamilelikte burun tıkanıklığı sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Hamilelikte burun tıkanıklığından kurtulmanın yolları

Eğer bilinen bir solunum alerjiniz varsa bunu tetikleyen herhangi bir şeye maruz kalmamaya çalışın. Burun tıkanıklığı ya da tam tersi akması, hapşırma gibi durumlar yaşıyorsanız sabah saatlerinde özellikle bahar aylarında evi havalandırmayın ve fazla yeşil alanlarda (orman, koru vb.) dolaşmayın. Burnunuz tıkanıyorsa açmak için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

Tuzlu burun spreyi

Eczaneden alabileceğiniz tuzlu burun spreyi alerji semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Halk arasında deniz suyu olarak da adlandırılan bu spreyler steril su ve uygun oranda tuz ihtiva eder.

Tuzlu su ile burun yıkama

Yine eczanelerde bulabileceğiniz burun yıkama aparatı ile günde bir kez veya gerektiğinde, burnunuzu yıkayın. Nasıl yapıldığı ürürnün kutusunda yazdığı gibi bu konuda eczacılar da size yardımcı olabilir. Burada önemli olan kullanacağınız suyun steril veya kaynatılıp soğutulmuş su olması. Unutmayın dünyada pek çok zararlı mikroorganizma tatlı sularda yaşar.

Burun bandı

Yapışkan burun bantları, burnun üzerine yapıştırılır ve burun kanatlarını yanlara doğru hafif açarak hava kanalının genişlemesini sağlar. Daha rahat nefes alabilirsiniz.

Yatağın baş kısmını yükseltmek. 

Yatağın altına ayak kısmına sert malzeme yerleştirerek yatağın baş kısmını yükseltmek (yaklaşık 30 – 40 derece) semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Sırtınızı da destekleyerek yastığınızı da yükseltebilirsiniz.

Soğuk buhar

Burun tıkanıklığını açmanın bir diğer yolu da soğuk buhar uygulamaktır. Özellikle kuru hava şartlarında kuruyan ve tıkanan burnunuzu açmak için günde birkaç defa 10-15 dk. uygulayacağınız soğuk buhar daha rahat nefes almanızı sağlayabilir. Ebeveynler genellikle bebek alışverişinde soğuk buhar makinesi de aldıklarından günümüzde evlerde bulunabiliyor. Evinizin havası çok kuru ise kışın kaloriferin üzerinde su dolu bir kâse bulundurarak nemlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Eğer bir alerji ilacı almayı düşünüyorsanız, aile hekiminiz ya da sizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza danışabilirsiniz. Gerekli durumlar için bir alerji ilacı ya da düşük dozlu bir burun spreyi reçete edebilir. 

Dr. Önder Doğan

KBB Uzmanı