Ana SayfaSeyahatGüzel anılar biriktirin! Çocuklarla kamp yapmak için 10 ipucu

Güzel anılar biriktirin! Çocuklarla kamp yapmak için 10 ipucu

-

Uzun süre evde geçirilen günlerin ardından televizyon ve bilgisayarı kapatıp doğada çocuklarla kamp yapmak size unutamayacağız anlar sunar. Ancak kamp yapmak yetişkinlerle bile zorken çocuklarla kamp yapmak konusunda ilave tedbirler almak gerekebilir.

Çocuklarla kamp yapmak için bilmeniz gerekenler

Öncelikle iyi bir araştırma yapın ve kamp yapmak için doğru yeri belirleyin. Mümkünse bu yer doğa içinde olduğu kadar kısa sürede de şehre ulaşılabilecek bir alan olsun.

1-Kampı nasıl yapacağınıza karar verin

Kamptan kastınız bir karavan ile gitmek mi yoksa çadırda mı kalacaksınız. Eğer ilk defa kampa gidecekseniz belki öncesinde bir deneme yapmanızda fayda olabilir.  O kadar yolu gittikten sonra “Biz burada uyuyamıyoruz” gibi bir söylemle karşılaşıp onca yolu geri dönmekte var. Evinize yakın bir yerde 1 gece kamp yaparak karavanda ya da çadırda çocukların kamp yaparken nelere ihtiyacı olacağını ya da nelerden rahatsız olacaklarını test edebilirsiniz. Böylelikle ihtiyaç listenizi daha doğru oluşturabilirsiniz.

2-Arkadaşlarınızı da çağırın

Tek başına gidip gitmeme konusunda emin değilseniz aile dostlarınızı mümkünse sizin gibi çocuklu ve yaşı sizin çocuğunuza yakın olanları davet edin. Siz bir şeyleri unutursanız onlar hatırlayabilir.

3-Kampta ihtiyacınız olan her şeyi aldığınızdan emin olun

Önceden bir ihtiyaç listesi oluşturun ve tek tek bunları yanınıza aldığınızdan emin olun. Çocukların oyuncakları, olası acil durum ilaçları da unutulmamalı.

4-Haritanız olsun

Artık her şey telefonlarımızda var ama siz ne olur ne olmaz yanınıza bir de basılı harita alın. Yolu ben biliyorum egosundan uzak durun ve gerekirse gittiğiniz bölgenin insanlarından o bölge hakkında bilgi alın ve yol tarifi sorun. Yol sizin hayat çizginiz olabilir.

5-Çocuklar sık sık acıkabilir

Yol üzerinde mutlaka yiyecek bir şeyler bulacaksınızdır ama siz sanki onlar yokmuş gibi hazırlanın. Çocuklar sıkılabilir, acıkabilir, susayabilir… bunlara hazırlıklı olun.

6-Kamp alanı için mümkünse en konforlu olanı tercih edin

Yakınızıda su, elektrik, yiyecek temin edebileceğiniz yerler olması her zaman güven vericidir. Mümkünse ilk kampınız için çok tenha yerler yerine yakınınızda insanların olduğu kamp alanlarını tercih edin.

7-Bu kampı avantaja çevirin

Kamp süresince çocuklarla doyasıya vakit geçirmek, onlara uygun sorumluluklar vermek, birlikte farklı oyunlar oynamak aile bağlarınızı daha da güçlendirebilir. Çocuklar için de bu tatil hem güzel bir anı hem de özgüvenlerini geliştirecekleri bir aktivite olsun.

8-Doğa acımasız olabilir

Hava çok iyi olacak diye beklerken birden sağnak yağabilir ya da hava soğuyabilir. Bu tip olasılıkları göz önüne alarak yanınızda birkaç parça yedek kıyafet bulundurun. Çocuklar sizden daha dayanıksız olabilirler. Daha fazla üşüyebilir, daha çabuk yorulabilirler. Sabırlı olun.

9-Gereksiz özgüven göstermeyin

Çocuklarla kamp yaparken doğada gereksiz özgüven sergilemeyin. Durum ne gerektiriyorsa onu yapmaya çalışın. Bir kayadan diğerine atlaması için ya da bir suya girmesi için çocukları zorlamayın. Siz ya da onlar Tarzan değilsiniz.

10-Eğlenmeyi unutmayın

Hazırlık ve güvenliği ciddiye alırken tabii eğlenmeyi de ihmal etmeyin. Çocuklarla kamp yapmak hem siz hem onlar için özel zamanlardır. Çocuklarınızın size kamp işlerinde yardımcı olmasına izin vererek onlara yaşlarına uygun sorumluluklar verebilirsiniz.

Çocuklarla kamp yapmak için yanınıza almanız gerekenler?

Kampınızı daha güvenli ve keyifli hale getirebilecek kamp malzemelerini ve eşyaları almayı unutmayın. Bunun için kamp malzemeleri satan bir yerden bilgi alabilirsiniz.

 • Size ve çocuklara uyacak geniş bir çadır.
 • Siz ve çocuklar için rahat uyku tulumları.
 • Çadır önüne ve altına serilecek mat.
 • Hamak ve katlanabilir sandalyeler
 • Kamp ocağı / tencere / tava
 • Çadır kurmak, odun kesmek için gerekli aletler (çekiç, keser vb.)
 • El fenerleri, gece için farklı ışıklar
 • Kamp sandalyeleri
 • Yastık
 • Havalı yatak, bebek karyolası
 • Pil / yedek pil
 • Plastik poşet, bebek varsa bebek bezi poşetleri ve bolca çöp poşeti.
 • Çamaşır ipi
 • Koli bandı
 • Kampta kullanabileceğiniz güneş enerjisi ile şarj olan el fener ve lambalar.
 • Güneş koruyucu tente ve kremler.
 • Böcek sokmalarına karşı ilaç ve sinek kovucu.
 • İlk yardım çantası

Çocuklarla kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kamp tatilinize başlamadan önce eğer çadırda kalmayı planladıysanız çadırınızı doğru seçmeniz gerekir. Orta fiyatlı bir çadırla güzel bir tatil yapmanız mümkün. Ayrıca çadırın güneş ışığı geçirmeyen ama havadar olması yaz kampları için gereklidir. Ayrıca çadırınızın festival çadırı olmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Yaz ayında kamp yapmak için yaklaşık 10 derecelik bir uyku tulumu yeterli olabilir. Kamp alanında çadırınızı kurarken zeminin düz olması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Matların kalın olması da önemli.