Grip virüsünden korunmanın en iyi yolu

Grip virüsünden korunmanın en iyi yolu
Grip virüsünden korunmanın en iyi yolu

Çin’den dünyaya yayılan Korona virüsü (corona virus) için ne yazık ki virüse karşı özel bir tedavi ya da korunma yolu henüz yok. Ancak genel olarak grip virüsünden korunmanın en iyi yolu elleri iyi ve doğru yıkamaktır.

Virüslerden korunmak için bilinen en önemli korunma yöntemi elleri iyi yıkamaktır. Elleri yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise temiz su ve sabun ile elleri bilekler dahil yaklaşık 15-20 saniye yıkamaktır.

Çocukları grip virüsünden korunmanın yolu

Çocuklara da ellerini iyi yıkamalarını öğreterek grip ve benzeri bazı virüslere karşı korunmalarına yardımcı olabilirsiniz. Okuldan eve geldiklerinde, yemekten önce, yatmadan önce elleri iyi yıkamak yeterli olabilir. Yıkanan eller mutlaka iyice kurulanmalıdır. Havlular ıslandığında üzerinde bakteri ve virüs yaşayabilir. Bu sebeple özellikle hasta kişilerle aynı havlu kullanılmamalı mümkünse tek kullanımlık havlular tercih edilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü sadece temiz su ve normal sabun ile elleri iyi yıkamanın başta grip, ishal olmak üzere pek çok bulaşıcı hastalığa karşı korunmada etkili olduğunu bildirmektedir. Hasta olan çocukların evde istirahat etmesi, kışın kapalı ve kalabalık alanlara daha az gitmek, iyi uyku, sağlıklı beslenme de bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıkları önleyici bilinen yöntemlerdir.

Hastalıklardan korunmanın en ucuz ve güvenli yollarından biri olan el yıkamayı takıntı hâline getirmeden günde birkaç defa iyi yıkayarak uygulayabilirsiniz. El yıkama alışkanlığını çocuklara onları korkutmadan kazandırmak gerekir.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.