Ana Sayfa1 Yaş Üstü YemekGlütensiz poğaça tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Glütensiz poğaça tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için

-

Glütensiz poğaça tarifi

Malzemeler

1 su bardağı glütensiz un
1 adet yumurta
10 gr. kuru maya ( 1 paket kuru maya)
3 – 4 yemek kaşığı su
1 çorba kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Üzeri için:

1 yumurta sarısı 

Hazırlanışı

Un ve kuru maya iyice birbirine karıştırılır. Tüm malzeme un ve mayalı karışıla birlikte bir kâseye veya mutfak robotunun yoğurma haznesine koyularak uygun kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Hamurun üzeri bir kapak ile kapatılarak 20 dk sıcak bir ortamda dinlendirilir. Dinlendirilmiş hamur istenilen boyutta parçalara bölünür ve elle hafif bastırılarak poğaça şekli verilir. Fırın kâğıdı serilmiş tepsiye dizilen poğaçaların üzerine fırça ile yumurta sarısı sürülür. Önceden ısıtılmış 180°C’de 20 – 25 dk pişirilir. 

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Çölyak hastalığı ve çölyak dışı gluten ilişkili hastalıklar, ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın görülür.  Glütensiz besinler, yemekler, atıştırmalıklar konusu daha doğrusu çeşitlilik bu çocukların beslenmesinde oldukça sıkıntılı bir durum ve glütensiz unla yapılmış farklı tarifler de bu bakımdan oldukça değerli. Glütensiz poğaça tarifi de çölyaklı ve glüten hassasiyeti olan çocuklar için harika bir atıştırmalık ve kahvaltılık. Bir poğaçanın yanına koyulabilecek protein ağırlıklı kahvaltılıklarla (yumurta, peynir gibi) çocuğunuza dengeli bir kahvaltı hazırlamanız mümkün. Mevsimine göre sebze ilavesi yapılabiliyorsa da ne alâ. Eğer yanında sebze yedirmekte zorlanıyorsanız peynirli, sebzeli bir iç malzeme ile poğaçayı zenginleştirebilirsiniz.

Ayşe Nil Dinler
Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.