Ana SayfaEtkinlikGeri dönüşüm etkinliği: Kâğıt hamurundan saksı yapımı

Geri dönüşüm etkinliği: Kâğıt hamurundan saksı yapımı

-

Geri dönüşüm geleceğimiz olan çocuklara temiz ve güzel bir gelecek bırakmak için önemli. Evde kendi imkânlarımızla yaptığımız minik değişiklikler bile bu sürece katkı sağlar. Kâğıt hamurundan saksı yapımı etkinliği çocuğunuza geri dönüşümü anlatmak ve sevdirmek için güzel başlangıç olabilir. Yumurta kutularının çimlendirme için rahatlıkla kullanıldığı biliyoruz. Özellikle toprağı nemli tutması ve su geçirmeme özelliği olması sebebiyle yumurta kutularının sebze yetiştiriciliğinde yeri tartışılamaz. Ancak bu malzemeyi daha büyük saksılar elde etmek için kullanmayı daha önce düşündünüz mü? Kâğıt hamurundan saksı yapmak çocuğunuzla birlikte evde yapılacak iyi bir etkinlik olabilir.

Kâğıt hamurundan saksı yapımı malzemeleri

 1. Yumurta kutuları
 2. Un
 3. Su
 4. Tutkal

Yapımı:

 • Yumurta kutularındaki temizlik konusunda endişeleriniz varsa öncelikle kutulara bir dezenfektan sprey sıkıp 5 dk. kadar bekleyin ve daha sonra yumurta kutularını parçalayın. (5-6 adet) Kopararak ya da makas ile keserek küçültebildiğiniz kadar küçültün. Bir leğenin için koyun.
 • Yumurta kutusu kırpıklarıyla dolu leğenin içine üzerini hafif geçecek kadar su doldurun. Karton dokusunun yumuşamasını bekleyin.
 • Yeterince yumuşayan kutu parçalarını blender(karıştıcı) yardımıyla iyice küçültün.
 • Elde ettiğiniz ıslak kâğıtları ister süzgeçte ezerek ister elinizde sıkarak suyunu çıkartın.
 • Suyundan kurtulan kâğıtların üzerine iki su bardağı un ekleyin. Yoğurun.
 • Bir su bardağına yakın tutkalı ekleyerek yoğurmaya devam edin.
 • Kalıp olarak kullanacağınız saksıyı ya da saksı benzeri plastik kutuları hazırlayın.
 • Hazırladığınız hamuru kalıbın üzerine sarın. Kurutmaya bırakın.
 • Kuruyan kalıplarınızı ister boyayarak isterseniz boyamadan kullanmaya başlayın.

Hazırladığınız bu saksıları, fidelerinizi köklendirmek, yeşillik yetiştirmek ya da marul, soğan ya da sarımsak gibi yeniden doğan sebzelere yuva hazırlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Malzeme olarak yumurta kutularını kullandığınızdan dolayı sebzelerinizin nem ihtiyacını göz önünde bulundurarak kullanmanızı öneririz. Kâğıt hamurundan saksı yapımı son derece kolay ve eğlenceli bir etkinlik. Hadi siz de deneyin!

Yumurta kutusunun hammaddesi nedir?

Geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen yumurta kartonlarının dokusunda lifli bir madde vardır. Su karışımı ‘pelte’ olarak ifade edilebilen bu madde viyol olarak anılır.

Viyol nedir?

1.Hammaddesi doğal kâğıt artıkları olan alternatif karton ürünüdür. 2.Yumurta kutularına verilen genel addır.

Kidsgourmet
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.