Floortime yöntemi karşılıklı etkileşimi ön plana çıkarıyor

Floortime yöntemi karşılıklı etkileşimi ön plana çıkarıyor
Floortime yöntemi karşılıklı etkileşimi ön plana çıkarıyor

Bu yazımda söz verdiğim üzere sizlere Floortime yöntemi hakkında bilgi aktarmak daha doğrusu küçük bir giriş yapmak istiyorum. Bu bilgileri “Floortime Strategies” kitabından alıntılar yaparak aktaracağım. Floortime, bir çocukla oyun içinde birleşerek “senin ilgi alanlarını keşfetmek, seninle oynamak, senin dünyanın içine girebilmek için burada seninleyim” deme yöntemidir.

Floortime yöntemi karşılıklı etkileşimi ön plana çıkarıyor

Sana yakın olmak için, birlikte eğlenmek, keşfetmek ve gözlerindeki parıltıyı görebilmek için senin fikirlerini, düşüncelerini takip edeceğim, haraketlerin anlamsız gibi gözükseler bile anlamı olduğunu biliyorum, bunları keşfedip seninle birlikte olacağım demektir. Bunları çocuğa hissettirebilmektir. İletişim, sosyalleşme problemi/zorluğu yaşayan çocuklarımıza bunu hissettirebilirsek etkileşim kapısını açabilir, ortak dikkat içine girerek birlikte olmanın, etkileşim içinde olmanın aslında o kadar da zor olmadığını, çok da keyifli olduğunu gösterebiliriz.

Sosyalleşme problemi yaşasın yaşamasın, niyetimiz önce çocuğu anlamak, senin için buradayım mesajını çocuğa verebilmek, hissettirmek olmalı. Fakat bunun için çabalarken çocuğa ihtiyacı olan zamanı tanımalı, onu beklemeli, aceleci olmamalıyız.

Bu sayede çocuk da diğer kişilerin onun davranışlarını, duygu ve niyetlerini anlayabildiklerini keşfederek kendini güvende hisseder. Bu ilişkiyi kurabilmek için, çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini belirlemek amacıyla çocuğu dinlemek önemlidir. Bu yaklaşımda çocuğun lider olmasına izin verilir. Aktivite esnasında, çocuğun arzuları doğrultusunda çocuğa bir destekleyici oyun ortağı olunur. Aynı zamanda bu yaklaşım, çocuğa insiyatif alma imkânı da sağlar, öz güvenini pekiştirir ve iletişime daha açık kılar. Biz de bu şekilde bir çok kapıyı aralayabiliriz. Floortime yönteminde karşılıklı etkileşimin önemini özetlemeye çalıştım ancak yakın zamanda Floortime yöntemi ile ilgili daha detaylı ve uzun bir yazı yazacağım.

Sevgilerimle

 

Gelişim Psikoloğu Dr. Deniz Özkılıç Kabul, aynı zamanda Floortime egitmenidir ve kurucusu olduğu akademide hizmet vermektedir. Psikolog yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.