Fazla D vitamini böbreklerinize zarar verebilir!

Fazla D vitamini böbreklerinize zarar verebilir!
Fazla D vitamini böbreklerinize zarar verebilir!

Ülkemizde ve dünyada pek çok insan bilinçsizce D vitamini kullanıyor. Bunun sonucunda ise D vitamini fazlalığı ya da zehirlenmesi yaşanabiliyor. Bu da vücutta kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. D vitamini eksikliğini gidermede en önemli kaynak ise güneş ışığı. Ülkemiz bu açıdan son derece şanslı olmasına karşın ne yazık ki ülkemizde de D vitamini eksikliğine çok sık rastlanıyor. D vitamini başta kemiklerin gücünü arttıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamin olarak biliniyor.

Sağlıklı kemiklerin korunmasına ek olarak, yeni araştırmalar D vitamininin kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Fakat D vitamini kullanmadan önce hekime danışmak ve gerekli durumda vitamin kullanmak çok önemli. Farklı D vitamini tipleri olduğundan hekiminiz kullanmanız gereken vitamin ve miktar konusunda sizi yönlendirebilir. Hekim yönlendirmesinin önemli olmasının sebebi ise D vitamininin gelişi güzel kullanılmasının sebep olabileceği hasarlar ve böbrekler ile olan ilişkisi. Bu konu 54 yaşındaki bir erkek hastada kontrolsüz D vitamini alımının böbrek yetmezliğine yol açması ile gündeme taşındı. Konu pazartesi günü Kanada Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan yeni vaka çalışmasında ayrıntılı olarak açıklandı.

İlginizi çekebilir: D vitamini eksikliği gibi fazlası da zarar veriyor

Vaka çalışmasında yer alan bireyin kreatin değerlerini yüksek bulan hekimi onu bir böbrek uzmanına yönlendirdi. Yapılan tahliller sonucu hastanın hekim onayı olmadan gelişi güzel D vitamini kullandığı ve gereksiz yüksek miktar nedeniyle D vitamini zehirlenmesi yaşadığı tespit edildi. Raporda tedavi ardından ancak bir yıl sonra kan değerleri normale dönen kişi ne yazık ki böbreklerinde oluşan hasar ile hayatına devam etmektedir deniliyor. Vaka çalışmasını buradan okuyabilirsiniz.

D vitamini ve böbrekler

Böbrekler vücudun D vitamini kullanmasına yardımcı olan önemli bir organlar. D vitamini güneşin ultraviyole B radyasyonu yoluyla ya da gıda veya gıda takviyeleri ile vücuda alınmaktadır. Böbreklerin D vitamini vücuda yararlı hale getirilmesinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Böbrekler D vitaminini vücut tarafından ihtiyaç duyulan aktif D vitamini formuna dönüştürür. Kronik böbrek hastalığında, düşük D vitamini düzeyleri, hatta bazen oldukça düşük seviyelerde bulunabilir. Bu, yaralanan böbreklerin D vitamini aktif formuna daha az dönüştürdüğü için oluşabilir.

D vitamini eksikliği, tüm insanlarda görülebilmekle birlikte, özellikle yaşlılarda, koyu ten rengine sahip (Afrika kökenli bireylerde) ve obez kişilerde daha yüksektir. D vitamini seviyeleriniz bir kan testi ile test edilebilir. D vitamininin tipleri olduğundan kendi başınıza ek bir vitamin almaya başlamamalısınız. Herhangi bir takviye almadan önce daima doktorunuza danışın.

İlginizi çekebilir: Fazla güneş fazla D vitamini demek değildir!