Ana SayfaEtkinlik3 Malzemeli oyuncak mikroskop yapımı

3 Malzemeli oyuncak mikroskop yapımı

-

Pek çoğumuz çocuklarımız için farklı farklı oyuncaklar alalım, onlara her imkânı sağlayalım istiyoruz. Konunun uzmanları bu tavrımızın yanlış olduğunu sık sık dile getirse de çocuklar istediği zaman akan sular duruyor. İşte kendimize hâkim olmamız gereken an bu an! Hadi bırakalım duygusallığı, suratımızdaki o “ay canım çocuk özenmiş” ifadesini ve kolları yaratıcı olmak için sıvayalım. Bilime meraklı bir çocuğunuz varsa ya da bir filmden etkilenip mikroskop da istemiş olabilir, hemen almaya gitmeyin. Okul öncesi dönem için ev ortamında sadece 3 malzemeyle siz de bir oyuncak mikroskop yapabilirsiniz. Hatta bu mikroskobu çocuğunuzla birlikte de rahatlıkla yapabilirsiniz. Kesmesi sizden birleştirmesi ondan.

Oyuncak mikroskop nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 1 adet boş sıvı deterjan şişesi (Fotoğraftakine benzer)
  • 1 kullanılıp bitmiş kağıt havlu ya da alimünyum folyo rulosunun iç kısmı
  • 1 adet büyüteç camı ( Kırtasiyelerde satılan teleskop yapmak için kullanılanlar da olur tanesi 2,5 TL civarı.) Sert plastik olduğundan kolay kırılmıyor merak etmeyin.
  • Mercek yapıştıracaksanız sıvı bir yapıştırıcı gerekecek.

Yapılışı

  • Önce karton silindirin ucuna görüntüyü büyütecek camı yapıştırıcı ile yapıştırın.
  • Sonra tek yapmanız gereken deterjan kutusunu fotoğrafta görüldüğü gibi kesmek ve üzerine cam kısmı aşağı gelecek şekilde ruloyu yerleştirmek.
  • Alt kısma, bir set kartondan parça keserek üzerine mikroskopta incelemek istediğiniz nesneleri koyabilirsiniz.
  • Şimdi oyun oynamak için mikroskobunuz hazır.

Bu işlemleri yaparken çocuğunuzun yaşı uygunsa ona mikroskobun ne olduğunu da anlatabilirsiniz. Bununla ilgili bilgilerinizi tazelemek sterseniz gelin birlikte bakalım.

Mikroskop nedir?

Mikroskop, küçük nesnelerin görüntülerini büyüterek incelenebilmesini sağlayan bir cihazdır. İlk olarak günümüzden yaklaşık 400 yıl önce ortaya çıkan mikroskop zamanla gelişmiş ve çeşitleri de çoğalmıştır. Okul öncesi çocuklara en bilinen cam merceklerle görüntüyü büyütmemizi sağlayan mikroskoptan söz etmek yeterli olacaktır. Mikroskop ile su, kan, çeşitli sıvılar, katı, yaprak, toprak gibi maddeler kısaca pek çok şey büyütülerek görüntülenebilir. Bilim insanlarının sık kullandığı bu cihaz biyologlar ile özdeşleşmiş gibidir. Bakteri ve virüslerin görüntülenmesini sağlayacak kadar gelişen mikroskop sayesinde, pek çok hastalık keşfedilmiş, tanı ve tedavilerinde büyük yol kat edilmiştir. Mikroskoplar görüntüleri binlerce defa büyütebilmektedir.