Ana SayfaBebek BakımıEvcil hayvan beslemek çocuğunuzun alerji riskini azaltabilir

Evcil hayvan beslemek çocuğunuzun alerji riskini azaltabilir

-

Yapılan bilimsel bir araştırma maruz kalınan doza bağlı olarak bebeklerin ileride alerjik astım geliştirme riskinin düştüğünü gösterdi. Evde beslediğiniz evcil hayvan sayısı ne kadar fazla ise bebeğinizin ileride alerji yaşama oranı o kadar düşüyor.

Bebeklikte farklı alerjenlere maruz kalmanın klinik sonuçları uzun zamandır inceleniyor. Erken yaşta evcil hayvan ile yaşama eskiden alerji gelişimi için bir risk faktörü olarak görülüyordu. Fakat son yirmi yıldaki birçok çalışma, ailede alerji yatkınlığı olsa bile bunun doğru olmadığını gösterdi. Günümüzde evcil hayvan bulunan ortamda yaşayan sağlıklı bebekler açısından bu durum, alerji konusunda bir risk faktörü olarak kabul edilmemektedir. Aksine evcil hayvan bulunan evde yaşayan bebeklerin, evdeki kedi, köpek sayısı ne kadar fazla ise o kadar alerji geliştirme riski düşüyor.

İsveçli araştırmacılar daha önce bu alanda yapılmış çalışmanın verilerini de analiz ettiler. Çalışma sonunda çocuklarda alerji riskinin, bebekliklerinde, birlikte yaşadıkları evcil hayvan sayısı ile orantılı olarak azaldığı görülmüştür.

Evcil hayvanların alerji riskini azaltması tabii ki faktörlerden biri ancak bu çalışma bir defa daha evcil dostlarımızın (bakımları doğru şekilde yapılan) alerji konusunda bir defa daha hayatımıza olumlu katkısı olduğunu göstermiştir.

Referans araştırma:  Hesselmar B, Hicke-Roberts A, Lundell A-C, Adlerberth I, Rudin A, Saalman R, et al. (2018) Pet-keeping in early life reduces the risk of allergy in a dose-dependent fashion. PLoS ONE 13(12): e0208472. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0208472