Ev yapımı yiyeceklere ilgi arttı!

Sağlıklı beslenme konusunda farkındalığın artması, tüketicilerin beslenme alışkanlıkları ve alışveriş trendlerine de yansıdı. Son  üç yılın ilk yarılarını kıyaslayan satış verileri de, tüketicilerde yiyeceklerini katkı maddesiz ve kendi seçtikleri malzemelerle hazırlama isteğinin yükselişe geçtiğini ortaya koydu. Evde dondurma, yoğurt, kıyma-sucuk yapımını sağlayan elektrikli mutfak aletlerinin GittiGidiyor üzerinden gerçekleşen satışı 2014’ten 2017’ye üç kata varan oranlarda artış gösterdi.

Satışı en çok artan ürün dondurma yapma makinesi

GittiGidiyor verilerine göre, dondurma yapma makinesi adet bazında yüzde 182 artışla tüketicinin bu kategoride en çok tercih ettiği ürün oldu. Dondurma yapma makinesini sırasıyla son üç yılda yüzde 162 artışla kıyma makinesi ve yüzde 154 artışla yoğurt makinesi izledi.

Anne-babanın tercihi belirleyici oluyor

GittiGidiyor’un verilerine göre, tüketicilerin dondurma makinesinde en çok tercih ettiği ürünlerin ortalama fiyatı 250 TL, kıyma makinesinde 200 TL oldu. Yoğurt makinesinde ise en çok fiyatları 110-140 TL arasında değişen ürünler ilgi gördü. Konuyla ilgili bilgi veren GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin, şu değerlendirmeyi yaptı: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlıklı beslenme konusundaki bilinçlenme, mutfakta birtakım değişiklikleri beraberinde getiriyor. İhtiyaçlar çeşitlendikçe, evde yiyecekleri doğal yollarla hazırlamayı kolaylaştıran yoğurt yapma makinesi, dondurma yapma makinesi, kıyma-sucuk makinesi gibi ürünlere de ilgi artıyor. Ebeveynlerin önemli bir kısmı çocuklarının hazır gıda yerine evde yapılmış besinler yemesini çok önemsiyor.

Örneğin, dondurma hemen hemen her çocuğun en sevdiği yiyeceklerden biri. Birçok anne-baba artık çocuklarına şeker miktarını azalttıkları, daha çok meyvelerle ve doğal içeriklerle tatlandırarak evde hazırladıkları dondurmayı yedirmek istiyor ve onların tercihi belirleyici oluyor. Tam da bu noktada evlerinde gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri dondurma yapma makineleri önemli bir seçenek olarak öne çıkıyor.”

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.