Ev yapımı parmak boyası

Evinizde renkli ve doğal parmak boyası yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan; Kırmızı pancar, havuç, zerdeçal, ıspanak veya maydanoz, kırmızı lahana, su ve pirinç unu.

Ev yapımı parmak boyası

Özellikle zerdeçal ve maydanozun kokusu hoş olmayabilir. Siz bir tutam vanilya ekleyebilirsiniz. Fazla vanilya kullanmayınız. Kokusu hoş geldiğinde çocuğunuz boyamak yerine yemeyi tercih edebilir. Her ne kadar doğal malzemeyse de çocuğunuzun yememesi daha doğrudur. Boya yaptığı malzemeyi yememesi gerektiğini öğrenmesi açısından yemesine engel olunmalıdır. Evde yapılmasının maksadı çocuğun kazara yemesi durumunda çocuğa zarar vermemesi olmalıdır.

Pembe için: Yarım kırmızı pancar haşlanır, ezilir. İçine 3 çorba kaşığı pirinç unu ve  6 çorba kaşığı su ilave edilir. Mutfak robontunda iyice pürüzsüz olana dek karıştırılır.

Portakal rengi için: ½ havuç haşlanır, ezilir. İçine 3 çorba kaşığı pirinç unu ve 6 çorba kaşığı su ilave edilerek pürüzsüz olana dek mutfak robotundan geçirilir.

Sarı için: 1 çay kaşığı zerdeçal, 3 çorba kaşığı pirinç unu ve 6 çorba kaşığı su ile karıştırılır.

Yeşil için: 2 çorba kaşığı ayıklanmış maydanoz veya 3-4 ıspanak yaprağı az su ile yumuşayana kadar pişirilir. Veya 1 çay bardağı kaynar su içinde yumuşayana kadar bekletilebilir. Soğuduğunda içine 3 çorba kaşığı pirinç unu ilave edilir ve pürüzsüz olana kadar mutfak robotunda parçalanır.

Mavi için: Sarı ve yeşili karıştırırsanız mavi renk elde edebilirsiniz.

Mor için: 2 çorba kaşığı rendelenmiş kırmızı lahana 6  çorba kaşığı kaynar su ilave edilir. Su oda sıcaklığına düşene dek bekletilir. 3 çorba kaşığı pirinç unu eklenerek rondodan geçirilir.

Bu yaptığınız renkleri ayrı kaplarda buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce boyaların oda sıcaklığında olduğunu kontrol ediniz. Çocuğunuz soğuk bir cisme dokunmak istemeyecektir.

Kullanacağınız boya için ölçüleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Çok katı olduğu takdirde su ilave edip, ince bulursanız boyaya un ilave edebilirsiniz.

İyi eğlenceler

Kidsgourmet yayın yönetmeni. Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.