Ev yapımı kakaolu puding 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Ev yapımı kakaolu puding 1 yaş ve sonrası

Ev yapımı kakaolu puding 1 -2 yaş ve sonrası çocukların severek yiyebileceği bir tarif. Ancak reflü problemi olan çocuklara kakao önerilmez. Eğer çocuğunuzda bu tip bir mide problemi varsa tarifi vanilyalı, meyveli yapabilirsiniz.

Malzemeler

(8 küçük kase)

1 litre süt

1 yemek kaşığı pirinç unu

2 yemek kaşığı tam buğday unu

5 yemek kaşığı kakao

1 yemek kaşığı tereyağı

1 paket vanilya

1 çay bardağı bal veya esmer şeker (NOT: Bal kullanırsanız pişirdikten sonra ılıdığında eklemeniz gerekecektir.)

Hazırlanışı:

Tereyağı ve bal haricindeki tüm malzemeyi önce orta ateşte, sonra kısık ateşte kıvamı oturana kadar karıştırıyoruz. Kıvamlanınca ocağın altını kapatıyor ve hafif ılıdığında tereyağı ile balı ekliyoruz ardından karışımı elde iyice çırpıyoruz. Kıvamsal olarak herhangi bir sıkıntı olursa 2 dk daha ocağa alıp hızla çırpmaya devam ediyoruz. Kâselere paylaştırdığınız pudingleri fındık yada Hindistan ceviziyle ya da dondurmayla servis edebilirsiniz.

Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Evde yapılmış yemekler her zaman biz hekimlerin tercihi. Ev yapımı kakaolu puding tarifinde kakao biraz fazla kullanılmış ama anneleri de anlamak lazım, bir anda her şeyi bıçak gibi kesip, yasaklamak olmaz. Toplum olarak sağlıklı beslenmeye yavaş yavaş geçiş yapıyoruz. Burada kakao yerine bir meyve kullanılması tarifi daha sağlıklı kılacaktır. Kakao reflüsü olan çocuklara dokunabilir.